1. DövizALIŞSATIŞ
  2. USD
  3. EURO

 

 

 

Şimdi Erdemli olma vakti1 Haziran 2018 - 18:01, Cuma


Murat Uygun

Şimdi erdemli olma, siyaseti hizmet için yapma zamanı!

İki yazı kaleme aldık milletvekili aday adaylığı sürecinde, önce nabız yokladık, sonra baktık ki bazılarının niyeti üzüm yemek değil, ikinci bir yazı ile bağcıyı koruma altına aldık. Tek öznemizin Sakarya olduğunun altını kalın çizgilerle çizdik.

Ne dedik;

Sakarya milletvekili olmak öyle sıradan bir tercih olmamalı. Madem bugün 24 Haziran için siyasi partiler 7 kişilik aday kadrosu oluşturmuşlar, madem bu adaylar er meydanında boy gösterecekler, o halde yapılması gerekenler var.

Adaylar belirlendikten sonra neden sesin kesildi diye düşünenler olabilir; kalemimizi en uygun zamanda en uygun zeminde ve en fazla faydayı elde etmek üzere kullandığımızı hatırlatalım ve bir yazı ile daha siyasete kendi penceremizden bakalım…

Şimdi ne yapmalı peki;

Seçmen açısından ve özellikle de bu listeleri belirleyenler açısından önerimiz; bir listeye eklenerek bulunduğu sıraya göre bir şeyleri yapıp yapmamayı tercih noktasına gelecek insanlarla yola çıkılmamalı, onları bir yere not etmeli. Tercih listelerinden çıkarmalı.

Adaylar açısından sıralayacaklarımız da var elbet;

Erdemli olmayı makam ve mevki sahibi olmanın ötesinde görmeli.

Yarını düşünürken dünün eksiklerini, bugünün şartlarını iyi bilmeli.

Elindeki imkanları iyi değerlendirmeli.

Bireysel değil kolektif düşünmeli.

Herkesi kucaklayacak, zıt kutupları bile barıştıracak bir hoşgörü ile propaganda yapmalı.

Seçmen ziyaretleri “körler sağırlar bir birini ağırlar” tiyatrosuna dönüşmemeli.

Kurulacak istişare mekanizmaları ile gerçek sorunlar tespit edilmeli, tek tek not alınmalı, bununla ilgili neler yapılmış, neler yapılıyor ve daha nelerin yapılması gerekiyor her biri hakkında ayrı ayrı detaylı malumat alınmalı, gelecek planlamasına dahil edilmeli.

Ankara’nın (TBMM’nin) yolu tutulduğunda ve “şimdi ne yapacağız” diye sorulduğunda bu notlar bir bir masaya konmalı. Öyle “çare” diye bir-iki kişiyi kurban etmemeli.

Sağlam bir ekip, iyi bir lobi oluşturulmalı.

Danışman kadroları bile bu eksende belirlenmeli.

Sakarya projeleri birebir takip edilmeli.

Yatırımlar “birileri nasıl olsa hatırlar” mantığıyla bir kenara itilmemeli, her aşaması kontrol edilmeli, denetlenmeli, sıkıntılı bir durum sözkonusu olduğunda anında devreye girmeli, müdahale edilmeli ve kısa sürede sorunun üstesinden gelmeli.

Siz şimdi satırların karmaşasına kapılıp ne kadar zor işler diye geçiriyorsanız aklınızdan yanılıyorsunuz. Aslında bu saydıklarım dünyanın en kolay işleri. Hele Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde milletvekiliyseniz bütün kapıları açabilecek bir anahtara ve güce sahipsiniz demektir. Yeter ki siz çabalayın, yeter ki siz ne istediğinizi bilin ve yeterki önünüzde bir hedefiniz olsun.

Sakarya’mızı bulunduğu yerden bir adım bile olsa ileri taşımak için elini taşın altına koyan herkese teşekkür ediyor ve ilimize hizmet yolunda aday olanlara ‘yolunuz açık olsun’ diyorum.

Unutmayın: önce Sakarya

Selam ve dua ile

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Çok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

 

 

Sakarya Otel Sakarya Halı Yıkama Bursa Çekici 0 544 724 1 724 e-Sakarya.Net