1. DövizALIŞSATIŞ
  2. USD
  3. EURO

 

 

 

 

Seçim mi yoksa geçim mi?20 Mart 2019 - 13:21, Çarşamba


Hilmi Taşvuran

Sevgili okurlarım; İşsizlik, yoksulluk, bu ülkede yıllardır sadece genel siyasetin bir meselesi olarak algılanır ve bu sorunun çözümü sadece merkezi siyasette aranır.

Bugün, genel siyasetin çözüm üretmesi gereken bir mesele olarak kangren haline gelmiş ekonomik ve sosyal sorunlar aynı zamanda yerel siyasetin de sorumluluk alanındadır.

Yoksulluk, ve işsizlikle mücadelede merkezi hükümet düzeyinde üretilen politikaların söz konusu sorunların çözümünde yetersiz kaldığı artık anlaşılmıştır.

Ekonomik sorunlar, yerel ve yerinden yönetimce, yerinde çözülmesi gereken problemler olarak karşımıza çıkıyor artık.

Yeni dönemde belediye başkanları bu sorunlar karşısında duyarsız kalamazlar ve kendilerini bu meselelerle ilgilenmekten müstağni sayamazlar.

 5393 sayılı Belediye Kanununun 14. maddesi;  belediyeleri, yörelerinde, hizmet verdikleri ilde, ilçede, beldede ekonomi ve ticaretin geliştirilmesinden sorumlu tutuyor.

Yasal zorunluluğun getirdiği sorumluluğa ek olarak, geleneksel bir sorumluluk olarak da belediye başkanları artık "seçim" ve "geçim" meselesini, sandık ve geçim ilişkisini yan yana düşünmek zorundalar.

Vatandaşların seçime dönük siyasi kaygıları ile geçime dönük ekonomik kaygıları baş başa gitmektedir.

Siyasi partilerin adaylarının seçim vaatlerini can kulağı ile dinleyen vatandaşlar, istihdam, yoksulluk gibi sosyo-ekonomik sorunlar konusunda adayların hangi projelerle kendilerinin karşısına çıktıklarını gözlemlemektedirler.

Bu yerel seçimlerin geçmiş yerel seçimlerden en büyük farkı şu olacaktır; geçmiş seçimlerde beledi hizmetler büyük ölçüde altyapı, imar, fenni işler alanlar olarak algılanırken bu seçimlerde sosyal ve ekonomik meseleler belediyecilikte altyapı, imar alanların önüne geçmiştir.

Öyle anlaşılıyor ki, genel ve yerel ekonominin önemli bir sorunu olan geçim seçmenler açısından oldukça önemsenmektedir?

Adaylar da bu konunun yeterince farkında mıdırlar?

Belediye başkan adayları da bu konuyu önemsiyorlar mı?

  Proje, çözüm üretmek adına adım atıyorlar mı?

Büyük bir şirket bir bölgede fabrika açacaksa, istihdam sağlayacaksa, başkanlar bu konuda ellerindeki yetkileri ve imtiyazları da kullanarak konunun takipçisi oluyorlarsa sorun çözülmüş demektir bence...

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

Çok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

 

 

Sakarya Otel Sakarya Halı Yıkama Bursa Çekici 0 544 724 1 724 e-Sakarya.Net