1. DövizALIŞSATIŞ
  2. USD
  3. EURO

 

 

 

 

Kadının Adı Yok26 Kasım 2018 - 16:20, Pazartesi


Murat Uygun

Adı olmayan bir kadından bahsedeceğim. Bir anneye sözde çocuk teslimini yerine getirmedi diye verilen  6 aya kadar HAPSEN TAZYİK cezasından bahsedeceğim ve biraz olsun hikayesini paylaşacağım..
25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günüydü. Bu anlamlı gün ne yazık ki benim için anlamsızlaştı.
 
Devletimiz kadına ve çocuğa yönelik şiddeti, tacizi, istismarı önlemek, onları korumak için her türlü çabayı gösteriyor. Ancak ne yazık ki her şey planlandığı gibi yürümüyor  anlaşılan.... 
Şahit olduğum Serdivan Karakolunun önündeki bir olayda 1 çocuk annesi adı olmayan kadın boşanmakta olduğu eşine tarafların avukatlarının da olduğu bir ortamda eşyalarını ve aracı teslim ediyordu bu sırada koca boşanmakta olduğu eşine ve ailesine dönerek '' Benim kaybedecek bir şeyim yok hepsini öldürürüm diye'' tehdit dolu sözler sarf etmişti.. Taraf avukatları ortamı sakinleştirip olayın büyümesini önlemişti...Şaşırmıştım çünkü çocuğunun anasını ölümle tehdit eden okumuş bir adamdı!
Sonrasında adı olmayan bu kadının mücadelesine tanık oldum... Taciz ve takip edildiği iddiası ile defalarca şikâyetçi oldu. Kocasına ait mermileri ve bıçağı savcılığa götürüp teslim etti silaha el konulsun arama yapılsın diyerek....
 
'' Benim kaybedecek bir şeyim yok hepsini öldürürüm '' diyen kocanın da koruma kararı aldığını gördüm..
Anlayamadım ve kendi kendime  sordum bu kararı almak bu kadar basit mi diye ? 
Pedagoglar, Aile mahkemesi uzmanları raporlar vermişti... Okudum da bu raporları...
Müşterek çocuk baba ile görüşmek istemiyor anne de kendisine göre  haklı ve makul sayılabilecek nedenler ileri sürerek bu şahsi ilişkiye karşı çıkıyordu ancak hiçbir zaman da çocuğunu kaçırmadı.  Aile mahkemesi uzmanları da annenin çekincelerine hak verir mahiyette raporlar vermişti ama neticede baba ile çocuk arasında şahsi ilişki kurulması gerektiğini de söylüyorlardı  .. Bu süreçte elbette olan küçük çocuğa oluyordu ... Onlarca dava şikayet vs.. Adı olmayan kadının küçük çocuk ile babanın görüşmesine çocuğunu da ikna ederek imkan verdiğini bizzat biliyorum... Sorun çözülmüş gibiydi. Uzun süre bir şey duymamıştım.
 
Durum bu vaziyette iken bugün adı olmayan o kadının elinde Mahkumlara Mahsus çağrı kağıdını gördüm ...6 Ay tazyik hapsi ile cezalandırılmıştı çocuk ile babayı görüştürmedi diye... Kızım çocuk babası ile görüşmemiş miydi ? diye sordum aldığım cevap bildiğim gibiydi... Çocuk icra marifeti  ile ilk zamanlardaki durumun aksine  bir çok kez baba ile görüşmüş sonrasında icraya dahi gerek duyulmadan da şahsi ilişki kurulmuştu...1 Temmuz 31 Temmuz tarihlerinde çocuk baba ile 1 ay dahi kalmış....
 
Şimdi  neden bu adı olmayan kadına 6 Ay tazyik hapsi verildi. O hapis cezası verilen kadın 1 yılı aşkın zamandır tek başına kocasından hiçbir maddi katkı görmeden çocuğuna bakıyor. Bu karar kime ne fayda sağlayacak ? Anne şefkatine muhtaç çocuğun annesi ceza evine konduğunda ne olacak ? Kadının adı yok! Kadına yönelik şiddeti engellemek istiyorsak önce adaleti tesis etmeliyiz.  
 
Çocuk teslimini düzenleyen sistemin elden geçirilmesi, yürürlükteki mevzuatın bir an önce değişmesi gerekiyor. Çocuk bir meta olmamalı onun ,istek ve arzuları da dikkate alınmalı anne ve baba'nın durumları dikkatle incelenmeli....İcra dairelerinden bu iş vakit kaybetmeden alınmalı taraflara güven veren bu konularda daha hassas çalışacak kurumlara verilmeli böylelikle bu tip sorunlarında önüne geçileceğini düşünüyorum.
Selam ve dua ile...
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

Çok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

 

 

Sakarya Otel Sakarya Halı Yıkama Bursa Çekici 0 544 724 1 724 e-Sakarya.Net