1. DövizALIŞSATIŞ
  2. USD
  3. EURO

 

 

 

 

En büyük sorun işsizlik6 Haziran 2019 - 13:24, Perşembe


Hilmi Taşvuran

Sevgili okurlarım; Ülkemizin bir numaralı ve en önemli ulusal sorunu işsizliktir.

İşsizliği azaltmak ve ortadan kaldırmak, verimli istihdamı geliştirmek ülkemizin başlıca gündem maddesidir.

Üniversite mezunu bayan 10 yıl iş tecrübesi var.

Dört yıldır iş bulamıyor.

En az 20 iş yerine CV sini gönderdi.

İki veya üç sefer iş görüşmesine çağrıldı.

Görüşmelerden sonra biz sizi ararız diyorlar.

Bekliyorsun ne arayan var ne soran.

Hükümet yaptığı açıklamalarda kız çocuklarımızı okutalım diye beyanatlar veriyor, kampanyalar düzenliyor ama nafile.

Eğer bir yerlerde önemli bir şahsiyet olmadıktan sonra ağzınla kuş tutsan nafile.

Hiç bir işe yaramıyor.

İş yerleri Taşeron’lerin himayesine geçmiş durumda.

Kadro almak ancak Bakan torpili olması gerekiyor.

Taşeron’ler iş yerinde kişi başı anlaştıkları ücretin nerede ise yarısını çalışanına veriyor.

Bu durumda çalışmak için müracaat eden işsiz bir vatandaş iş buldum diye alacağı ücretin yarısını bile kabul etmek zorunda kalıyor.

İşsizliğin çözümü için KOSGEB, İŞKUR, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı gibi kamu kurumlarına büyük görevler düşmektedir.

 Asgari ücret  açlık sınırının üzerine çıkarılmalı ve mesleki eğitimler arttırılmalıdır.

Mevcut ve potansiyel tarım, sanayi ve hizmet üretiminde azami katma değer ve EBİT (vergi ve faiz öncesi kazanç) oluşturarak yaratılacak tasarrufları yeni yatırımlara yöneltmektedir.

Bu işlevin lokomotifi, hiç şüphesiz girişimci işverenler olacaktır. O halde büyük-küçük her türlü işletmeyi kuran işveren sayısını artıracak bir seferberlik anlayışını geliştirmekle işe başlamak gereklidir.

Global dünyanın bugünkü acımasız rekabet ortamında görev yapan girişimcilerin ve onların eseri olan işletmelerin; öncelikle kamu yönetiminin, devletin her kademesindeki bürokrasi kadrolarının, siyasi partilerin, üniversitelerin, finans sektörünün, medyanın, sivil toplum örgütlerinin ve tüm halkımızın desteğine ihtiyacı vardır.

İşsizliğin çözümü için neler yapılabilir.

1.Öncelikle yatırımların, özellikle de kamu altyapı yatırımlarının artırılarak istihdamın artırılması gerekir. Çünkü kamu yatırımlarının artırılması ekonomik aktiviteyi canlandıracaktır.

2.Özel sektör yatırımlarının teşvik edilmesi gerekmektedir ki bu yılın başlarında açıklanan teşvik paketi ile de bu alanda önemli adımlar atılmıştır. Cumhuriyet tarihinin bu en kapsamlı teşvik paketinin ekonomik sonuçları bir süre sonra kendisini göstermeye başlayacaktır.

3.İstihdam üzerinden alınan vergi, prim ve işveren payı gibi mali yükler düşürülmelidir. Bu yolla kayıt dışı işsizliğin en az yarısı kayıt altına alınır. Bu durum da kuşkusuz ki yeni istihdam oluşturacak yatırımları teşvik edecektir.

4.Tarımdan tarım dışı alana yönelecek olan kesime daha kolay iş bulabilmek amacıyla mesleki eğitime daha fazla önem verilmelidir.

Sonuç olarak; işsizliğin daha uzun yıllar gündemde kalacağını, hiç bir zaman sıfırlanamayacağını, işsizlik oranlarının zamanla ekonomik gelişmeye paralel olarak azalabileceğini söylenebilir.

Bu nedenle yukarıda belirtilenlerin yanı sıra bu aşamada yaşam standartlarının iyileştirilmesi ve işsizliğin toplumsal bir soruna yol açmaması açısından sosyal politikalara önem verilmelidir.

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

Çok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

 

 

Sakarya Otel Sakarya Halı Yıkama Bursa Çekici 0 544 724 1 724 e-Sakarya.Net