1. DövizALIŞSATIŞ
  2. USD
  3. EURO

 

 

 

 

Eğitim Zirvesi: Yüzme18 Kasım 2019 - 11:27, Pazartesi


Atakan Erebilir

Türkiye’de, eğitim zirvesinin olduğu bir yerde yaşıyoruz. Akıllı tahtadan tutun sınırsız internete, voleybol turnuvasından tutun yüzmeye, öyle ki gençler sıkılmasın diye genelde iki yılda bir değişen eğitim müfredatından tutun hızlıca değişebilen bir sınav sistemine sahibiz.

Bunca güzellik varken genelde bize yöneltilen ifade şunlar oluyor: “Bizim zamanımızda böyle değildi” ya da “Ben senin yaşındayken şöyle şöyleydim, şimdiki gençler çok yavaş hareketsiz”. Kaçırdıkları bir şey var bana göre, gençler günde 8 + 2 ders saati okulda kalıyorlar. Yorgun olmamız gayet tabii. Eskiden kim bu kadar okulda kalıyordu merak ediyorum doğrusu.

Sınıflarımızda öyle imkânlarımız var ki üst kuşaklar görüp vay be diyorlar, bizim zamanımızda olsaydı neler neler yapardık, şimdiki gençler sadece yediklerini içtiklerini paylaşmak için kullanıyor o teknolojiyi diyorlar. Akıllı tahtalarla daha iyi ders işlenebileceğini savunuyorlar. Haklılar aslında, ortak içeriği oraya yansıtınca daha güzel oluyor.

Ama bilmiyorlar ki birçok akıllı tahta arızalı, büyük bir kısmı da eskidi. Bunu eleştirince de buna şükredin diyorlar, trajikomik bence. Bunu ifade edince de memnuniyetsiz ilan ediliyoruz.Kimse daha iyisi olsun diye çabalamıyor. Elindekiyle yetinmeye çalışanlar ise hep geriye gidiyor bence. Aza kanaat etmeyen çoğu bulamıyor ama sürekli aza kanaat edenin de elindekini alıyorlar bence.

Biraz gergin olan giriş cümlelerimin nedeninden bahsedeyim. Dün bir haber okudum. Başlığı “Yüzme bilmeyen ilkokuldan mezun olamayacak” olan haberde, ilkokul çocuklarına önümüzdeki yıllarda yüzme eğitimi verilerek çocukların yüzme öğrenmesi sağlanmasıyla alakalı Millî Eğitim Bakanlığı ve Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın protokol imzaladığı yazıyordu. Yüzme bilmeyen çocukların da ilkokuldan mezun olamayacağı yönünde bir bilgi vardı.

Hatta Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun"Yüzme bilmeyen kalmasın" kampanyası ile bir milyonu aşkın öğrenciye yüzme öğrettik. Milli eğitim Bakanı ile görüştük, yüzme bilmeyi ilkokulu bitirme şartı olarak koyuyoruz, yüzemeyen mezun olamayacak” ifadeleriyle de yüzme bilmeyen öğrencilerin mezun olamayacağını tescil etmiş oluruz.

İlk olarak tüm öğrencilerin teknik olarak yüzme havuzlarına katılıp katılamayacağından başlayalım. Bulunduğum şehir Sakarya’da bildiğim kadarıyla halka açık iki adet yüzme havuzu bulunuyor. İlkokulda okuyan binlerce öğrenci bulunuyor, toplam öğrenci sayısının 188.000 olduğunu göz önünde bulundurursak 10- 20.000 arası ilkokul öğrenci sayısı mevcuduna ulaşırız, belki de daha fazla. Havuz başına 10.000 öğrenci+ halk+ olimpiyatlar/alıştırmaları düşüyor.

Bu sayıyı bir havuzun kaldırmasının mümkün olmadığını rakamlarla göz önüne koymuş olduk. Normal koşullar altında okullarda yüzme havuzları bulunuyor olsaydı bu hesapları hiç yapıyor olmazdık lakin bırakın yüzme havuzunu, beden eğitimi ve spor derslerinde uygun araç gereçlerin temini konusunda sıkıntı yaşayan okullar var. Ben merak ediyorum, araç temini konusunda sıkıntı yaşayan okullar varken, tüm öğrenciler nasıl yüzme bilir şekilde mezun olacak?

Var olan projeler maalesef kararlı bir şekilde yürütülemiyor. Örneğin 2012 yılında pilot çalışmaları başlayan F@tih Projesi’nde bazı öne çıkan ifadeler vardı. Her öğrenciye tablet verilecekti, her sınıf son teknoloji etkileşimli akıllı tahtalarla donatılacaktı. Ne her öğrenciye tablet verildi ne de “Son Teknoloji” akıllı tahtalar şu an tam kapasite çalışabiliyor. 2016 yılında da bu akıllı tahtaların arızalanmaya başladığını görüyoruz. Mevcut proje yürütülemezken neden yeni maceralar aranıyor, anlamıyorum.

Somut ve klişe bir örnek verdim. Şimdi ise daha ilgi çekici olan bir örneğe geçelim. “2023 Eğitim Vizyonu” adlı Milli Eğitim Bakanlığı’nın yayınladığı ve uyguladığı bazı hedefler vardı. Öğrencilere birçok alanda yol gösterilecek, geniş imkanlar tanınacak ve daha çağdaş bir eğitim politikası izlenecekti.

Ülkedeki ekonomik sıkıntıların artmasıyla bakanlık da etkilenmiş durumda gibi gözüküyor zira 2023 Eğitim Vizyonu çalışmaları askıya alınmış. Sebep de bütçe yetersizliği. Dönüp dolaşıp aynı yere geliyoruz. Mevcut proje yürüyemezken neden yeni maceralar aranıyor?

Bakanlık belki projeler yürümediği için yüzmelerini istemiştir. Hem yüzen projeler çocukları da eğlendirir. Bu yüzen proje bana önceki projeler olmadı, onları unutalım diyorlarmış gibi hissettiriyor. Aslında sadece his de olmayabilir belki de gerçekten unutuyorlardır. Yüzen proje ile biten bütçeden etkilenen projeler hiçe sayılıp suyun dibine batarken, öğrencilerin yüzmesi hedefleniyor da olabilir.

Kabul edelim, güzel hedef öğrencilere yüzme öğretilmek istenmesi. Ama benim dem vurduğum nokta ise onca eksik varken gerçekten buna mı takıldılar? Ben bunu söylediğimde ilk paragraflarda belirttiğim gibi “memnuniyetsiz” olabiliyorum.

Lakin bazı derslerimizin kitapları halen eksik -gerçi onları son teknoloji akıllı tahtamızdan takip edebiliyoruz- ama yüzme bilmek daha önemli gibi gözüküyor sanırım. Ya da eğitim vizyonu çok önemsenmiyor algısı verdi bana. Öğrenciler, güvenmedikleri ve emin olmadıkları bir eğitim sistemiyle yetişiyor.

Sonuç olarak, yüzme bence çok önemli değil ama müfredatın sürekli değişmediği sabit bir sistem çok daha önemli. Yüzme önemli değil ama sınav sisteminin 1 ayda değişmemesi daha önemli (YKS 2017-18). Gençlerin yorgun ya da farklı davranmaları önemli değil ama imkanlarını gençlere yeni fırsatlar imkanlar verilmesi daha önemli. Memnun olmamamız bence önemli ama eğitim sistemimizi bilmemiz ve emin olmamız daha önemli. Kısacası suda boğulmamak önemli…

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

Çok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

 

 

Sakarya Otel Sakarya Halı Yıkama Bursa Çekici 0 544 724 1 724 e-Sakarya.Net