1. DövizALIŞSATIŞ
  2. USD
  3. EURO

 

 

 

24 Haziran Tahlili Ve Sakarya6 Temmuz 2018 - 16:48, Cuma


Murat Uygun

24 Haziran seçimleri geride kaldı ve gerek Sakarya’mız gerekse ülkemiz, hem Cumhurbaşkanlığı seçiminde hem de 27. Dönem parlamento üyelerinin seçiminde kendisine düşen görevi yerine getirerek herkesin saygı göstermesi gereken tercihini yaptı. Seçim sonuçları siyasi partiler ve seçime giren ittifaklar açısından elbette derinlemesine analiz edilecektir. Seçim sonuçlarının seçmenler açısından değerlendirilmesi ise zamana bırakılacak bir durum elbette.

Seçim öncesinde gerek aday adaylığı gerekse adayların belirlenmesi sürecinde iki yazı kaleme alarak hem ilimizin beklentileri hem de nasıl bir yol izlenmesi gerektiği noktasında naçizane fikirlerimizi paylaşmıştık. Yazılarımızı tersten okuyarak bir taraflara çekmek isteyenler de olmuş, tespitlerin altına imza atacağını belirterek yerindeliklerini ısrarla vurgulayanlar da.

Lakin hepsi geride kaldı ve şimdi yeni bir yönetim sistemi ve yeni isimlerin ve partilerin de içinde olduğu bir parlamento aritmetiği ile yolumuza devam ediyoruz. Böylesi bir süreç ve seçim sonuçları ile ilgili birkaç satır yazmadan olmazdı.

En önemlisi öncelikle seçim sonuçlarının Sakarya’mız, ülkemiz ve milletimiz için hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. 27. Dönemde Sakarya için çok çalışacaklarına inandığım milletvekillerine de 27. Dönemde başarılar diliyorum.

Seçim sonuçlarının ülkemiz için olduğu kadar Sakarya’mız için de derin tahlil edilmesi gereken bir nitelikte olduğunu söylemekte fayda var. Kuşkusuz iktidar başta olmak üzere siyasi partiler artılarını eksilerini masaya yatıracak ve buna göre bir yol haritası belirleyeceklerdir. Yani en azından bizim beklentilerimiz bu yönde. Şunu biliyoruz ki, değişime ayak uyduramayan, toplumun beklentilerini karşılayacak icraatları ortaya koyamayan ve çağın gereklerine ayak uyduramayanlar bir sonraki seçimde milletin önüne de bir şey koyamayacakları için yok olup gidecekler. Sakarya hem Cumhurbaşkanlığı seçiminde hem de parlamento seçiminde kendine özgü bir yaklaşımla tercih yapmış bunu hepimiz açık ve net olarak gördük. Birileri iktidar partisinin Sakarya’da dibe vurduğunu, büyük hezimet yaşadığını düşünebilir, bu muhalif bir bakış için normaldir. Zira aynı iktidar partisinin Cumhurbaşkanının oylarının ezici çoğunlukta olması bir kesimin iktidar partisine yönelik bu tarz değerlendirmeler yapmasının önünü açmış olabilir.

 

Bu konudaki naçizane yorumum şudur; iktidar partisinin oy kaybı, toplumun verdiği çok ama çok açık bir mesajdır. Yani “gönlümüz sizden yanadır lakin, bizim için belirlenen tercihlerden pek de hoşnut olmadık” minvalindedir bu mesaj. Şimdi yazıyı okuyacak olanlar satırların milletvekili adaylarını doğrudan hedef aldığını düşünebilir. Kesinlikle bu yönde bir teşhisimiz ve tespitimiz olmayacak. Sizin tercihlerinizin herkes tarafından kabul görmesini beklemeyin, mutlaka birilerinin hoşuna gitmeyecektir. Seçim sonuçlarına bakınca Sakarya’nın bu konuda geçmiş tecrübelerden yola çıkarak bir tercih yaptığı görmek mümkün. Ancak, bu algının kalıcı olduğunu söylemek ve sonuçların bu şekilde Sakarya siyasetini önümüzdeki dönemlere sürükleyeceğini ifade etmek yanlış olur. İktidar partisinin bugüne kadar gördüğümüz en önemli özelliği, ana muhalefet partisinin aksine değişime çok açık olması ve eksiklerini tamamlama noktasında zaman kaybetmeden harekete geçmesidir. Muhtemelen Sakarya’mız için de böyle bir süreç bekliyor hepimizi.

 

Parlamentonun aksine, cumhurbaşkanlığı seçiminde Sakarya’nın tercihi, muhtemelen önümüzdeki dönemde alınacak hizmetlere yansıyacaktır. Bu konuda elbette milletvekillerine büyük görevler düşüyor ancak Cumhurbaşkanı’na hemşehrilerimizin gösterdiği ilginin karşılığını beklemek de hakkımız olsa gerek. Cumhurbaşkanının huzur bulduğu şehirden kendisine gösterilen teveccühün önümüzdeki dönemde nasıl şekilleneceğini hep birlikte göreceğiz.

 

Seçim sonuçlarının iktidar partisinin dışındaki partiler açısından sonuçlarına gelince, ana muhalefete bir şans daha tanınmış, diğer partilere de birer milletvekili ile hizmet etme görevi vermiştir hemşehrilerimiz. Bugünden sonra, aday tercihleri de dahil hiçbir tercihin etrafında üretilecek kısır çekişmelerle Sakarya’ya yapılacak hizmetlerin önüne geçmesine müsaade edilmemelidir.

Şüphesiz başta da belirttiğimiz gibi, ortak paydamız olan Sakarya’nın bundan sonra odaklanması gereken tek şey, yapılacak yatırımlar ve gelecek hizmetler olmalı. Sağlıktan turizme, alt yapıdan sanayiye, modern kentleşmeden kültür sanata kısacası her alanda dinamiklerin harekete geçirilmesi, eksiklerin giderilmesi, yarım kalan hizmetlerin hızla tamamlanması, Sakarya vitrininin bu kentin adına ve konumuna yakışır bir biçimde süslenmesi için her birimize büyük görevler düşüyor.

Önümüzde bir yerel seçim var, zamanı gelince o konuda da mutlaka bir kaz kelamımız olacak ama şimdiden bir hareketliliğin kendini hissettirdiğini görmek mümkün. İnşallah Sakarya’mız kendisine en yakışanı yerel seçimde de sergileyecektir.

Selam ve dua ile…

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Çok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

 

 

Sakarya Otel Sakarya Halı Yıkama Bursa Çekici 0 544 724 1 724 e-Sakarya.Net