1. DövizALIŞSATIŞ
  2. USD
  3. EURO

 

 

Felsefe bilginin güvenilirliğini ispat etmektir

17 Kasım 2019 - 13:52, Pazar
Felsefe bilginin güvenilirliğini ispat etmektir
Sakarya Büyükşehir Belediyesi Kasım Kültür Sanat Etkinlikleri ‘Felsefeyi Kavramak’ konulu söyleşi ile devam etti.

Ofis Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinlikte Prof. Dr. Ayhan Bıçak kültür sanat dostlarıyla buluştu.

Bilginin güvenirliği

Prof. Dr. Ayhan Bıçak, “Felsefenin önemli özelliklerinden bir tanesi ne olduğunu anlayamamamızın güç olmasıdır. Herkes felsefe hakkında görüş bildirir ama felsefecilerde dahil olmak üzere bu konuda bir görüş birliği yoktur. Bizler bir türlü felsefeyi kavrayamadık. Kavrayamadığımız şey felsefenin nasıl işlediğidir. Felsefe kavramak dediğimizde felsefinin yapısından bahsediyorum. Felsefenin ortaya çıkış şartı elimizde ne tür bir bilgi varsa bu bilginin güvenilir olmadığını kabul etmektir. Burada yapılacak iş eldeki bilginin nasıl güvenilir olduğunu ispat etmektir. Eğer bunu yapamıyorsak felsefe yapamayız” dedi.

Hakikati keşfetmek

Bıçak, “İnsan düşüncesi ve kültürel yapımız, toplumsal hayatı sürdürebilirliğimiz bilgelik temelli bir düşünceye dayanır. Bunun tarihi insanlık tarihinde 100 bin yıl öncesine kadar gidebilir. Bilgeliğin temel kabulü ise hakikatin bize verildiğidir. Yani hakikati tanrı bir şekilde bize vermiştir ve insanların görevi hakikati anlamak, hakikate göre yaşamaktır. Burada yapmamız gereken verili olanı anlamaktır, verili olana bir katkı eklemek değildir. Bu konuda felsefe açısından durum hakikat verilmiş değil keşfedilmemiş olmasıdır. Dolayısıyla felsefeciler evrensel hakikati keşfetmekle yükümlüdür” dedi.

Haberin Fotoğrafları

Felsefe bilginin güvenilirliğini ispat etmektir

Felsefe bilginin güvenilirliğini ispat etmektir

Felsefe bilginin güvenilirliğini ispat etmektir

Felsefe bilginin güvenilirliğini ispat etmektir

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Diğer Haberler

 

 

Çok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

 

 

Sakarya Otel Sakarya Halı Yıkama Bursa Çekici 0 544 724 1 724 e-Sakarya.Net