1. DövizALIŞSATIŞ
  2. USD
  3. EURO

 

 

Hadi ikna et de bitsin!

12 Ekim 2019 - 10:38, Cumartesi
Hadi ikna et de bitsin!
Sapanca Belediye Başkanı Özcan Özen "Teleferik yapılacak, eylemi artık bitirin" dedi

Kırkpınar halkı, çevreciler, doğa tutkunları, sivil toplum kuruluşları 'biz teleferiğe değil yerine karşıyız' diyerek nöbet tutmaya devam ederken, Başkan Özen'in basın üzerinden "Teleferik yapılacak, eylemi artık bitirin" çağrısında bulunması büyük tepkiyle karşılandı. Başkana seslenen halk, "Basın üzerinden çağrı yapacağına gel bizimle görüş. Bizi ikna et de eylem bitsin" dedi.

BU İŞ NASIL BAŞLADI

Sapanca Belediyesi tarafından 25 yıllığına "yap-işlet-devret" modeliyle 2018 yılında teleferik projesi ihaleye çıktı. İhaleyi Bursa Teleferik A.Ş. kazandı. Sapanca Kırkpınar Hasanpaşa Mahallesi ile Sapanca Mahmudiye İncebel Mevkii arasında yapılması planlanan Teleferik Projesi için firma ilk kazmayı vurmaya hazırlanırken, önce mahalle sakinlerinin yerle ilgili tepkisi yükseldi. Mahalle sakinlerinin 'biz teleferiğe değil, yapılması planlanan yere karşıyız' tepkileri kısa sürede kamuoyunda yer buldu.

MAHKEMELİK OLDULAR

Kırkpınar halkı, çevreciler, doğa tutkunları, sivil toplum kuruluşlarının yoğun tepkisi üzerine ihaleyi kazanan firma iş başı yapamadı. Firmanın işbaşı yapmaması için 7/24 mahalle sakinleri ile çevreciler nöbet tutmaya başlarken, konu yargıya da taşındı. Mahkemeye başvuran çevre sakinleri 'yürütmeyi durdurma' kararı için dilekçe verdi. Ancak geçen gün sonuçlanan davada mahkeme 'yürütmeyi durdurma' kararı vermedi. Ancak sayıları çığ gibi artan çevre dostları bu kez sivil toplum kuruluşları, siyasi partiler, bürokrasi üzerinden kamuoyuna seslenişleri sürdürdüler.

ASLA TELEFERİĞE DEĞİL

Kırkpınar Hasanpaşa Mahallesi'nde bulunan ve projede 'Kırkpınar Sahil Transfer Noktası İniş Biniş İstasyonu' olarak adı geçen alanda yapılması planlanan teleferik istasyonu için çırpınan bölge halkı, "Biz teleferiğe değil, yerine karşıyız. Çünkü bu teleferik yapılırken binlerce ağaç kesilecek. Ayrıca Hasanpaşa Mahallesi'nde yapılması planlanan istasyon yeri resmi olarak Acil Afet Toplanma alanı yani deprem toplanma bölgesidir. Bu nedenle teleferik ayağı buraya değil az ilerdeki bölgeye yapılsın istiyoruz" dedi.

BAŞKAN ÖZEN'E TEPKİ

Kırkpınar halkının doğa, çevre, ağaç, yeşil, gelecek için böyle mücadele ettiği şu günlerde Sapanca Belediye Başkanı Özcan Özen yerel bir gazeteye özel röportaj verdi. Bölge halkının günlerdir 'biz teleferiğe değil, yerine karşıyız' demesine rağmen Başkan Özen, 'Teleferikle birlikte ilçeye daha fazla turist gelecek. Teleferik yapılacak, eylemi artık bitirin' çağrısında bulundu. Başkan Özen'in açıklamasında bölge halkının sanki teleferiğe karşıymış gibi 'daha fazla turist gelecek. Teleferik yapılacak eylemi artık bitirin' sözleri ise tepkiyi beraberinde getirdi.

KIRKPINAR'A GELMİYOR

Başkan Özcan Özen'in seçilmiş bir belediye başkanı olduğunu anımsatan vatandaşlar, basın üzerinden 'eylemi artık bitirin' mesajı veren başkan Özen'e seslenerek, "Başkanın kendisi Kırkpınar'a neden gelmiyor! Neden basın üzerinden halka çağrı yapıyor. Kendisi yanımıza gelsin. Çayımızı içsin. Bize düşüncelerini ve kaygılarını anlatsın. Bizde kendisine düşünce ve kaygılarımızı anlatalım. Konuşalım. Sonuçta Özcan Özen Sapanca'nın seçilmiş bir belediye başkanıdır" dedi.

KİMDEN NEDEN KAÇIYOR!

Başkan Özen'in dün yayınlanan haberinde "Bu kardeşlerimize daha önce anlattık, bu kardeşlerimizi çağırdık. 31 Mart'tan sonra 2-3 defa toplantı yaptık. İlk iki toplantının birincisi 3 saat sürdü. İkincisi daha kısa sürdü" sözlerini değerlendiren vatandaşlar," Burada Kırkpınar için çok ama çok önemli gelişmeler var. Başkan belediyede yapılan iki kısa toplantıyı kamuoyuna aktarıyor. Belediye binası Kırkpınar'dan kaç kişiyi içine alır! Olması gereken Başkan Özen'in Kırkpınar halkıyla mahallemizde buluşmasıdır. Ama o bunu yapmak yerine bizden kaçmayı tercih ediyor" dedi.

Hüseyin Cumalı

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Diğer Haberler

 

 

Çok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

 

 

Sakarya Otel Sakarya Halı Yıkama Bursa Çekici 0 544 724 1 724 e-Sakarya.Net