1. DövizALIŞSATIŞ
  2. USD
  3. EURO

 

 

Kredi faizlerinde düşüş beklentisi

11 Eylül 2019 - 09:42, Çarşamba
Kredi faizlerinde düşüş beklentisi
Haziran ayından itibaren yürürlüğe giren yüzde 8’lik faiz esnafları kara kara düşündürüyordu

Kamu bankalarındaki kredi faizlerinin düşmesi piyasalarda hareketliliğe neden olurken esnafın kullandığı krediler de indirim beklentisi oluştu. Adapazarı Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Hayri Balaban, “Daha da iyileşme sürerse yüzde 8’lik faizler biraz daha düşebilir” dedi.

KARARLI DURUŞ

Türkiye uzun bir süredir yüksek faiz, yüksek enflasyon ve yüksek işsizlik rakamlarıyla mücadele ederken, bunu da para ve maliye politikalarıyla desteklemeye çalışıyor. Sıkı para politikalarına artık daha fazla önem veren Hazine ve Maliye Bakanlığı beklenilen rakamlar gelmeye başlayınca, dikkatlerini enflasyon rakamlarına ve faizlere çevirmeye başladı.

SEKTÖRLER ETKİLENDİ

Bilindiği gibi yüksek faizler, zincirleme etkisiyle tüm piyasalara ve finans sektörlerine dalga dalga yayılmıştı. Sadece bankalar değil, kredi ve finans kurumları da yüksek faizlere katlanmak zorundaydı. Bunlardan birisi de esnafları yakından ilgilendiren kredi-kefalet kooperatifleri. Kurum, Haziran ayından itibaren yüzde 5 faiz oranını yüzde 8’e yükseltmişti.

HER ŞEYE RAĞMEN

2018 ve 2019’un ilk 8 ayını, kredi faizlerini ve piyasa beklentilerini gazetemize değerlendiren  Adapazarı Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Hayri Balaban, 2018 yılı Ağustos sonuna kadar 447 kişi 37 milyon 410 bin TL kullanırken, 2019 yılı ayında ise 560 kişi 51 milyon 150 bin TL kredi kullandı.

BEKLENTİLER VAR

Piyasalarda durgunluk olsa da yapılan çalışmalarla bunun etkisi biraz kırıldı. Geçen yıla oranlar kredi kullanan kişi sayısı arttı. Buna mukabil kullandırılan kredilerde de artış var. Şu an faiz oranları yüzde 8’dir. Biliyorsunuz kamu bankaları konut kredileri ve bazı finans ürünlerinde indirime gitti. Bizim de beklentimiz bu yönde. İnşallah önümüzdeki aylarda esnaf kredilerinde yeniden eski oranlara geri döneriz” dedi.

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Diğer Haberler

 

Çok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

 

 

Sakarya Otel Sakarya Halı Yıkama Bursa Çekici 0 544 724 1 724 e-Sakarya.Net