1. DövizALIŞSATIŞ
  2. USD
  3. EURO

 

 

Ekmeklerini çöpten kazanıyorlar

4 Ağustos 2019 - 15:59, Pazar
Ekmeklerini çöpten kazanıyorlar
Onlar, kentlerin düzensiz büyümesinin, öngörülemeyen göçün ve plansız geri dönüşüm telaşının Türkiye’de yarattığı bir mesleğin mensupları: kağıt toplayıcıları. Geri dönüşümü geleneksel yollarla yapan bu insanların birçoğu çocuk işçiler.

HAYAT MÜCADELESİ

Bazılarına göre aynı zamanda insanları “suçtan, beladan” uzaklaştıran, sokakta yaşamak zorunda olan insanı, sokağın tekinsizliğinden bir nebze de olsa koruyan, kurtaran bir iş. Sosyolojik açıdan böyle bir düşünce sistemi sizlere doğru gelse de işin mali boyutları da öne çıkıyor. Ekmek parası kazanmak için fakir aileler çocuklarını okutmak yerine, çocuk yaşlarda hayatın çarklarına atarak büyük ekmek mücadelesini omuzlarına yüklüyor. Kimi aileler ise yaz aylarını boşa geçirmesin diye tatilde çocuklarını çalıştırmak zorunda kalıyor.

TRAFİĞE ALDIRMADAN

Bu düzeni sadece mega kentlerde değil, Sakarya’da da görmek mümkün. Sakarya’dan caddelerinde para kazanmak için trafiğin akışına aldırmadan ve çevredeki bakışları umursamadan çöp konternerlerini karıştıran bir çocuk. Eline birkaç TL para geçip ailesinin geçimini sağlamaya çalışacak. Hayat çarkının ne kadar acımasız olduğunu fotoğraf karelerinden anlayabilirsiniz.    

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Diğer Haberler

 

 

Çok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

 

 

Sakarya Otel Sakarya Halı Yıkama Bursa Çekici 0 544 724 1 724 e-Sakarya.Net