1. DövizALIŞSATIŞ
  2. USD
  3. EURO

 

 

 

 

Böyle mi gönüllere gireceksiniz!

11 Temmuz 2019 - 09:02, Perşembe
Böyle mi gönüllere gireceksiniz!
'Gönüllere gireceğiz' diyerek seçildiler ama esnafın mağduriyetine sırt çevirdiler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan her fırsatta esnafa sahip çıkıyor. Sık sık esnaflarla bir araya geliyor. Çat kapı taksici esnafıyla simit yiyor. Erdoğan'ın esnafa böylesine sahip çıktığı günümüz Türkiye'sinde Sakarya Üniversitesi esnafı mağdur ediyor. Ve ne yazık ki AK Parti Sakarya Milletvekilleri, Büyükşehir Belediye Başkanı ve AK Parti İl Başkanı bu yaşanan mağduriyete seyirci kalıyor.

REKTÖR VE EKİBİ İŞ BAŞINDA

Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan ve ekibi bir karar aldı. Neydi bu karar! Üniversitenin Esentepe Kampüsü içinde bulunan kantinleri artık üniversite bünyesinde kurulacak bir birim işletecekti. Türkiye'de örnekleri olduğunu söyledikleri bu kararla ilgili hemen çalışmaya başladılar. Önce yasa gereği Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı bünyesinde İktisadi İşletme kuruldu. Bu işletmenin başına ise Doç. Dr. Fatih Yardımcıoğlu getirildi. Ardından kantinleri işleten 22 esnafa 'sözleşmeleriniz artık yenilenmeyecek' ihtarı yapıldı. Yasal olarak her iş mükemmel idi.  

ALINAN KARAR İYİ İŞLİYORDU

Rektör Prof. Dr. Savaşan ve ekibinin aldığı karar tıkır tıkır işliyordu. Bu arada Rektör Savaşan kamuoyuna bir de basın açıklaması yaptı. Öğrencilerin 7/24 üniversiteden yararlanması için 'yaşayan kampüs' projesini hayata geçirdiklerini dile getiren Rektör Savaşan, " Öğrencilerimiz ve personelimiz, aileleri ile kampüste hoşça zaman geçirebilmelidirler. Kampüs dersten sonra hızla uzaklaşılacak bir mekân olmaktan çıkarılmalıdır. Kurulan iktisadi işletme tüm kantin ve kafeteryaları işletecek" dedi.

ESNAFI HİÇ DÜŞÜNMEDİLER!

Rektör Savaşan ile ekibi bütün bunları yaparken "Bu esnaf 15 yıldır kantinleri çalıştırıyor. Dolayısı ile yanlarında 100'ü aşkın personel var. Bu personel ve esnafların aileleriyle birlikte 400'ü aşkın insan buradan ekmek yiyor" diye düşünmedi. Yine "Bu esnaf işi var diye borca girmiştir. Yatırım yapmıştır. Firmalardan mal almıştır. Çocuklarını evlendirmiştir" diye de düşünmedi. Düşünmedi diyoruz. Çünkü düşünseydiler bir kalemde 22 esnaf üzerinden 400'ü aşkın insanı ekmeksiz bırakmazlardı.

EKMEK VE AŞ İLE OYNANMAZ

Ancak bütün bunlar ve fazlası yaşanırken, Rektör Prof. Dr. Fatih Savaşan ve ekibinin atladığı önemli bir detay vardı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın esnafa verdiği değer ve sevgisini atlamışlardı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan her fırsatta esnafa sahip çıkarken, makam arabasını durdurup çat kapı taksici esnafıyla simit yerken, esnaflarla her ortamda bir araya gelirken, Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan ile ekibi resmen esnafın ekmeğiyle oynuyordu.

 

MİLLETVEKİLLERİ YİNE SUSKUN

Ve ne yazık ki 17 yıldır Sakarya'da rekor oy oranlarıyla seçilen AK Parti Sakarya kadroları bu yaşananlara ses çıkartamıyordu. Herkesin aklına ilk gelen AK Parti Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz'dan 'Çıt' ses çıkmadı. 22 esnafla birlikte 400'ü aşkın insan ekmeğinden oluyor ama Ali İhsan Yavuz bu mağduriyete 'bir dakika, orada neler oluyor' demedi, diyemedi. Yine AK Parti Sakarya Milletvekilleri Recep Uncuoğlu, Kenan Sofuoğlu ve Çiğdem Erdoğan Atabek'ten de 'Çıt' ses yok.

İL BAŞKANINDAN 'TIK' YOK

AK Parti Sakarya milletvekillerinden 'Çıt' ses yokta AK Parti Sakarya İl Başkanı Yunus Tever'den 'Çıt' ses var mı! Tabi ki yok. Rektör ile ekibi bir karar almış, bu kararla birlikte esnaf mağdur olmuş, 400'ü aşkın insanın ekmeğiyle oynanmış, bu insanlardan çoğu partisine sahip çıkmış. İl Başkanı Tever bunları düşünüyor mu! Tabi ki hayır. Şimdi "Bu kadar net nasıl yazabiliyorsunuz" diye soran olursa, günlerdir esnaf yanıyor ama il başkanından 'Tık' ses yok. Çıt yok. Ses yok. İyi ama iktidar partisi il başkanı esnafın yandığı yerde bu kadar duyarsız kalır mı!

İŞİN KOLAYI 'YÖK' KARIŞIR

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce'ye bakıyoruz. Cumhurbaşkanı Erdoğan "Bundan sonra partimiz 'Gönül Belediyeciliği' yapacak. Belediye başkanlarımız gönüllere girecek" diyerek seçime girdi. Gönül Belediyeciliği diyerek oy istendi. Sakarya halkı bu sözlere inandı. Başkan Ekrem Yüce yüzde 65 gibi rekor oyla seçildi. Büyükşehir Belediyeler arasındaki sıralamada Sakarya 4. il oldu. Marmara Bölgesinde 1. il oldu. 81 ilde oy oranı ile  6. oldu. Sonra! Üniversite 400'ü aşkın insanın ekmeğinden etsin. Bize ne! Üniversiteye YÖK karışıyor. Doğru, üniversitelere kısa adı YÖK olan Yüksek Öğretim Kurulu karışıyor. Peki sizin hiç mi hatırınız yok!

ESNAF BU KADAR MI SAHİPSİZ!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'Esnaf gözbebeğimiz' dediği yeni Türkiye'de, meydanlarda 'Gönül Belediyeciliği ile gönüllere gireceğiz' diyerek seçildiğiniz Sakarya'da, esnafın mağdur olduğu Sakarya Üniversitesi'nde, 400'ü aşkın insanın ekmeğiyle oynandığı şu günlerde sizin yapabileceğiniz bir şey yok mu! Hep birlikte Rektör Savaşan'a "Hocam projeniz güzel ama bunca insan yıllardır burada ekmek yiyor. Yaşayan Kampüs projesine 22 esnafımızı da katılım. Yine sizin dediğiniz olsun ama esnaf da mağdur olmasın" diyemiyor musunuz! Bu kadar mı Sakarya esnafının sorunlarına duyarsızsınız! Bu kentin esnafı bu kadar mı sahipsiz! Yazık, vallahi billahi bu şehre yazık!!!

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Diğer Haberler

 

Çok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

 

 

Sakarya Otel Sakarya Halı Yıkama Bursa Çekici 0 544 724 1 724 e-Sakarya.Net