1. DövizALIŞSATIŞ
  2. USD
  3. EURO

 

 

Engelsizsiniz Sakarya

16 Mayıs 2019 - 17:06, Perşembe
Engelsizsiniz Sakarya
10-16 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen "Dünya Engelliler Haftası"nın bugün son günü

Malum, lafın yeri geldi mi herkes engelli dostu oluyor ama gerçek yaşamda ortaya çıkan tablo hiçte öyle olmuyor. Kimi aracını kaldırıma park ediyor, kimi ise aracını engelliler için ayrılan park alanına park ediyor. İşyerlerini engellilerin hareket edeceği gibi dizayn etmeyende var, engellilerin yaşam hakkını kısıtlayanda var. Peki ama bu nasıl olacak!

BİR HAFTA TAMAM AMA YARIN

Ulusal, yerel, sosyal medyaya bakın. Bütün her yerde "10-16 Mayıs Dünya Engelliler Haftası" etkinlikleri var. Kamu kurum ve kuruluşları, özel sektör, bireysel girişimler ve derneklerin hepsi ama hepsi engellilerle ilgili etkinlik düzenliyor. Şimdi 'bunları yapanlar kötü mü yapıyor' diye sorabilirsiniz. Aklına böyle bir soru gelenler için peşin, peşin 'bunları yapanlar çok güzel yapıyor' diyelim. Peki ama yarın ne olacak! Yarın 17 Mayıs ve sonrasındaki 360 gün ne olacak!

ENGELLİYİ AĞLATAN MUAMELE

10-16 Mayıs tarihleri arasında engelliler için yapılan bütün girişimlere 'teşekkür' ettikten sonra 'yarın ne olacak' diye soruyoruz. Mesela toplu taşıma araçlarına araçlarıyla binmek isteyen engelliler gördükleri muamele nedeniyle yine gözyaşı dökecek mi! Aracını kaldırıma gelişi güzel park eden bir sürücü yüzünden engelli aracıyla kaldırımdan giden engelli yola çıkmak zorunda kalacak mı! İşyerini engellilere göre dizayn etmeyenler, bir girişimde bulunacak mı!

BİREY OLARAK NE YAPIYORSUN!

Soruyoruz. Engelli araçlarıyla şehir merkezinde bir araya gelenler için yağmur ve güneşten korunacak bir alan yapılacak mı! Tuvalet ihtiyacı olan engelliler için yarın ne yapılacak! Engelliler Haftası'nda yapılan etkinliklerin yıl boyunca kaçtı kaçı yapılacak! Engelliler için yapılan organizasyonda bile 2. katta yapıldığı Sakarya'da yarın ne olacak! Önümüzdeki 360 gün ne olacak! Engelsiz Sakarya için ne yapılacak! Son soru, herkesin engelli adayı olduğu günümüzde sen birey olarak ne yapacaksın!

Hüseyin Cumalı

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Diğer Haberler

 

 

Çok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

 

 

Sakarya Otel Sakarya Halı Yıkama Bursa Çekici 0 544 724 1 724 e-Sakarya.Net