1. DövizALIŞSATIŞ
  2. USD
  3. EURO

 

 

 

 

Vali Nayir’den Anadolu İHL proje okuluna ziyaret

15 Mayıs 2019 - 22:56, Çarşamba
Vali Nayir’den Anadolu İHL proje okuluna ziyaret
Vali Ahmet Hamdi Nayir, her Çarşamba gerçekleştirdiği okul ziyaretleri kapsamında bu hafta Adapazarı Anadolu İmam Hatip Lisesi Fen ve Sosyal Bilimler Proje Okulunu ziyaret etti.

İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Ziya Cevherli’nin de eşlik ettiği ziyarette Vali Ahmet Hamdi Nayir, Okul Müdürü Mustafa Bulut’tan okulun tarihçesi ve faaliyetlerine dair bilgiler aldı.

1956 yılında 40 öğrenciyle Adapazarı İmam-Hatip Mektebi adıyla eğitim ve öğretime başlayan okulun ilk mezunlarının 1959-1960 eğitim-öğretim yılında verildiğini ifade eden Okul Müdürü Bulut, 1991-1992 öğretim döneminde Anadolu İmam-Hatip Lisesi olan okullarında şu an 19 derslikte 44 öğretmen ve 479 öğrencileri ile birçok projede büyük başarı yakaladıklarını, Milli Eğitim Müdürlüğünün yapmış olduğu ortak sınavlarda 7 dersten 6’sında ilçe birincilikleri bulunduğunu ifade etti.

9. sınıflarda Fizik ile Matematik, 10. sınıfta Fıkıh ve 11. sınıfta Biyoloji derslerine ortak olan Vali Ahmet Hamdi Nayir, öğretmenler ve öğrenciler ile bir süre sohbet etti.

“İdeallerinizden Vazgeçmeyin”

9. sınıf Fizik dersinde öğrencilere hedeflerini soran Vali Ahmet Hamdi Nayir, Makine Mühendisi olma hedefini gerçekleştirip savunma sanayimize katkı sunmayı isteyen bir öğrenciye, ideallerinden vazgeçmemesi gerektiğini öğütlerken, “1974/1975 eğitim-öğretim yılında ben de sizler gibi bir okulun 9. sınıfında okuyordum. Zaman çok çabuk geçiyor, bir bakmışsınız okul bitmiş ve iş hayatına atılmışsınız, hatta neredeyse bir gün emekliliğinizin geldiğinin farkına bile varamıyorsunuz. Özellikle bu günlerinizin kıymetini iyi bilip, zamanınızı da iyi değerlendirmeniz önemlidir. Bununla birlikte Proje Okulu olduğunuzdan dolayı da ayrı bir sorumluğunuz ve hedefiniz mutlaka olmalıdır” dedi.

9. sınıf Matematik dersinde dersi başarmak için öncelikle öğretmenimizin dersi sevdirmesi gerektiğini ifade eden Vali Nayir, “Öğrencilik yıllarımızda öğretmenimizi üzmemeye çalışır ve ona ayıp olmasın diye dersi anlamasak da, çözüne ulaşmak için büyük uğraş verirdik. Aslında hayatımızın tamamını matematik kaplıyor. Doğumdan ölüme kadar bir hesap içerisinde olduğumuz için hayatımızın her evresinde bize lazım olan Matematik, öğrencilik hayatınız boyunca her zaman karşınıza çıkacaktır” diye konuştu.

“Bilgisi Artan İnsan Kibirli Olamaz”

10. sınıf Fıkıh dersine girişte engellilere yardımcı olmak amacıyla geliştirdikleri sensörlü bastonun meziyetlerini tanıtan bir grup öğrenciyi tebrik eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, “İnancımızın hükümlerine ait olan kısımları Fıkıh İlmini oluşturuyor. Toplumun önünde bir problem kalmaması için geçmişte verilmiş mutlaka bir hüküm vardır, bununla birlikte yeni problemlere yeni hükümler de verilmesi gerektiği düşüncesindeyiz. Fıkıh dersi ile birlikte beşeri derslerinizi ihmal etmeden her konuda çok başarılı olmanız sizler için ve ülkemiz için çok önemlidir” dedi.

11. sınıfta Biyoloji dersine katılan Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Bu dersi iyi öğrendikçe yaratılışımızın ne kadar da harika olduğunu göreceksiniz. İnsanın bilgisi arttıkça, gurur ve kibiri azalır, aslında bilmediği çok şey olduğunun farkına varır. Sizler de bu derste özellikle insan anatomisinin ne kadar muhteşem yaratıldığını daha iyi öğreniyorsunuz. Olağanüstü bir makine olan insan vücudunu dünyada en iyi bilen kişiye teslim etsek, sanırım 10 dakika idare edemez. Yüce Yaradan bizi en güzel surette yaratmış ve bize kıymet vermiş” diyerek öğrencilere nasihatler verdi.

“Mutlu Çocuklar Öğrenebilir”

Her hafta okul ziyaretlerinde hem çocuklarla aynı ortamı paylaşmak hem de Öğretmenler Odası gibi özel bir havası ve konumu bulunan bir yerde öğretmenler ile istişare etmek istediklerini ifade eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Her birinizin gayesinin, sizlere emanet edilmiş olan çocuklarımıza güzel şeyler öğretmek olduğunu biliyor ve bu konuda sizlere güveniyoruz. Ancak unutmamamız gereken ve benim de çok kıymet verdiğim hususlardan birisi de, çocuğun mutlaka mutlu olmasını sağlamaktır. Yani ‘Mutlu çocuklar öğrenebilir’ diyebiliriz. Ailedeki mutsuzluğu ev hayatına, okuldaki mutsuzluğu eğitim hayatına, sınıftaki mutsuzluğu belki sınıfın düzenine, dersteki mutsuzluğu o dersle ilgili olarak dikkatine olumsuz etki edebilecek hususlardır. Bizim yapmamız gereken, dikkate almamız gereken, takip etmemiz gereken hususlardan birisi de, çocuklarımızın ne kadar mutlu olduğunu öğrenmektir.  Çocuklarımız sevmedikleri bir ortamda mutsuz olurlar, onlara elimizden geldiği kadar orayı sevdirecek bir şeyler yapmamız lazım.

“Çocuklarımızın Mutluluğu Bizim İçin Önemli”

Çocuk kendisini sınıfında, dersinde, ailesinde, toplumunda mutlu hissetmeli. Bu sevgi için çok farklı ögeler bulunabileceği kanaatindeyim. Çocuğun fark etmediği, sizin ona aşılayabileceğiniz, sahip olduğu nimeti, sahip olduğu devleti hissettirebilecek çok farklı şeyler yapabileceğinize inanıyorum. Bizim sizlerden isteğimiz ve temennimiz, çocukların mutluluğunun bizler için de önemli olduğunu onlara da hissettirmeniz ve mutsuz olmayı gerektirecek hiçbir şey olmadığını öğretmenizdir. Çocuğun dersle olan irtibatını, hayatla olan irtibatını sağlayacak güzel şeyler aşılanabilir. Yani sevgi aşılanan çocukta mutluluk olacak, mutlu olan çocuğun dersine, ailesine, topluma karşı olan ilgileri de artacak demektir.

Sevgi aynı zamanda bir sorumluluğu da ortaya çıkarıyor. Derslere katıldığımız sınıflarda çocuklarımıza; bir derste başarılı olmanın o dersi sevmekten geçtiğini, o dersi sevmeleri için de önce öğretmenle irtibatlarını iyi tutup, öğretmeni de sevmeleri gerektiği hususunda anlatımlarımız oldu. Ancak sevgiyi ve saygıyı karşılıklı hale getirirsek, hem öğretmenin hem de öğrencinin iple çektiği dersleri oluşturabilir ve başarıyı büyük oranda artırabiliriz.

“İyi Yetişmiş ve Mutlu İnsanlar Lazım”

Sahip olduğumuz şartlar içerisinde toplumun fertlerini mutlu olabilecekleri alanlara yönlendirebilirsek birçok şeyi de başarmış oluruz. Çocuğun sevmediği şeylere düşman olabileceğini de hesaba katarsak, sevgi unsurunu daha fazla kullanmamız gerekecektir.

Yaşadığımız Coğrafyanın üzerimize biçtiği önemli payları koruyabilmek için, bizim iyi yetişmiş, sorumluluklarını bilen, sevgisini-saygısını bilen insanlara ihtiyacımız var. Sizlerden beklentimiz, bu odanın huzurunu ve sırrını kullanarak bu konuda da geleceğimize büyük katkılar sağlamanızdır” dedi.

Özellikle öğrencilerin okulun genişletilmesi ve yeni bir okul talebine ilişkin taleplerini de yanıtlayarak, bu konuda gerekli çalışmaların yapıldığını belirten Vali Ahmet Hamdi Nayir, Okul Özel Defterini de imzaladı.

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Diğer Haberler

 

Çok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

 

 

Sakarya Otel Sakarya Halı Yıkama Bursa Çekici 0 544 724 1 724 e-Sakarya.Net