1. DövizALIŞSATIŞ
  2. USD
  3. EURO

 

 

 

 

Arifiye Şehir Kimliğine Kavuşuyor…

19 Şubat 2019 - 11:37, Salı
Arifiye Şehir Kimliğine Kavuşuyor…
2009 yılından bu yana Arifiye Belediye Başkanı İsmail Karakullukçu ve ekibinin başarılı çalışmaları sonucu, Arifiye şehir kimliğine kavuşuyor…

Arifiye Belediye Başkanı İsmail Karakullukçu yaptığı açıklamada;"Günümüzde şehircilik anlayışı değişti. Göreve geldiğimiz 2009 yılından bu yana, yoluyla, caddesiyle, parkıyla, iş merkeziyle,  alışveriş merkeziyle, bankasıyla, sağlık tesisleriyle, kültür merkeziyle, parkları ve dinlenme tesisleriyle, ulaşım olanakları ile, kısacası insanımızın günlük yaşamında ihtiyaç duyacağı hizmetlere ulaşmasında hiçbir problem yaşamayacağı bir ilçe oluşturmaya çalışıyoruz.

Bu amacımıza ulaşmak için de insanımızın yaşam kalitesini yükseltecek projeler üretiyoruz.  Bu konu ile ilgili tüm kurum ve kuruluşlar ile uyum içerisinde çalışarak, projelerimizi hayata geçirmenin ve insanımıza verdiğimiz sözleri bir bir yerine getirmenin mutluluğu içerisindeyiz.

Arifiye konumu itibarı ile karayolu ve demiryolu ağının tam ortasında olan,  gerek şehir içi, gerek şehirlerarası ulaşımda hiçbir problemi olmayan ender ilçelerden biri. Bu nedenle sanayicinin ilgi odağı olmuş. İlçemizdeki küçük ve orta ölçekli bir işletme, Birinci Organize Sanayi Bölgesinde bulunan irili ufaklı altmış üç adet fabrika ve ulusal çapta üretim yapan Toyota, Good-Year, Tank Palet, Otokar, Toprak İlaç, Başak Traktör fabrikaları sayesinde Sakarya'nın sanayi merkezi konumunda. Bu nedenle iş olanağı çok fazla. Hal böyle olunca da sürekli göç alıp, her geçen gün daha da büyüyor, gelişiyor.

Bizim gayretimiz bu büyümenin sağlıklı olması, şehir estetiğinin oluşturularak, planlı bir yapılaşmanın sağlanması. İnsanımızın günlük yaşamında ihtiyaç duyacağı tüm kurum ve kuruluşların uyum içerisinde çalışmasının sağlanması. Bakın; şehrin değerini kimliği belirler. Günümüzde, batılı popüler şehirleri incelediğinizde o şehirlerin insan yaşamının kolaylaştırılması, yaşam kalitesinin artırılmasına dönük bir çok özelliği olduğunu görürsünüz. Öyle olmasa, zaten popüler olmaz.

Yaşam için insan o şehri tercih etmez. Biz bu anlayış içerisinde göreve geldiğimiz günden bu yana, geçen dokuz yıllık süre içerisinde; akıllı kavşaklar, geniş caddeler, sosyal tesis ve donatı alanları, Kültür Merkezi, Kent Meydanı, İş Merkezi ve içerisinde banka şubeleri, noteri, sağlık ocağı ve eczaneleri yaparak hizmete sunduk. Arifiye'li ve Sakarya'lı vatandaşlarımızın dinlenebileceği Sapanca gölü kıyısındaki eşsiz doğal güzellikteki alana, Gölbaşı Parkı inşa ederek hizmete sunduk. Yine, gençlerimizi ve öğrencilerimizi spor yapmaya özendirmek, onlara sporu sevdirmek için tüm olanaklarımızı seferber ettik.

Arifiye Spor kompleksini bitirerek 2011 yılında hizmete sunduk. İlgi o kadar büyük oldu ki, kapasite artırımı için bir tadilat çalışması yaptık. Spor kompleksimiz yeni yüzüyle vatandaşımızın hizmetine girdi. Yine, Arifiye Cumhuriyet Mahallesinde bulunan alana Sakarya'nın ikinci büyük Sentetik Çim Halı Tesislerinin Arifiye'ye kazandırmak için yaptığımız girişimler olumlu sonuç verdi.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından yapılan tesislerin, Sosyal Tesis Binasını da biz yaparak spor severlerimizin hizmetine sunduk.  Buna ek olarak, Arifbey Mahallesi Otokar Fabrikası yanında bulunan alana Sentetik Çim Halı Saha tesislerini hizmete sunduk.  Bununla da yetinmeyerek ilçemizde altı mahallemize spor tesisi ve oyun alanları yaptık. Mevcut alanların ve tesislerin hepsini elden geçirdik.

Eğitime tüm olanaklarımızla destek oluyoruz. Olmazsa olmazlarımızdan olan Meslek Yüksek Okulumuzu Arifiye'mize kazandırmak bize kısmet oldu. Milli Eğitim Müdürlüğümüzden tahsisini alarak tadilat yaptığımız okul binasından sonra, hemen yeni binanın inşaatına başladık. Bu binayı da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız Sayın; Ayşenur İslam'ın katılımıyla 2014 yılında hizmete sunduk. Arifiye Kaymakamlığı ile işbirliği yaparak ilçemizdeki tüm ilk ve orta dereceli okullara akıllı tahtalar ve projeksiyon sistemleri kurduk.

Yine ilçemize bağlanan köylerde atıl halede bulunan eski okul binalarında, tadilat yaparak buraları Kur'an Kursu olarak düzenlemek sureti ile vatandaşımızın hizmetine sunduk.

Sanayicimizin ihtiyaç duyduğu kalifiye eleman ihtiyacını karşılamak üzere, Meslek Yüksek okulumuz da öncelikle ihtiyaç duyulan bölümleri açtırdık. Hem sanayicimiz eleman ihtiyacını karşıladı, hem de bu bölümleri bitiren öğrencilerimiz anında işe kavuştu. Bundan başka, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile düzenlediğimiz kursların yanında,  Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen Sanat ve Mesleki Eğitim Kurslarına da ev sahipliği yapıyor, gerek mekan, gerek bina, gerek malzeme temini yönünde tüm olanaklarımızı seferber ediyoruz.           

Arifiye'mizde vatandaşımıza hizmet eden mahalle muhtarlarımızla tam bir uyum içerisinde çalışıyor, insanımızın ihtiyaçlarını belirliyor, yatırımlarımızı bu doğrultuda yapıyoruz. Bunun için öncelikle muhtarlarımızın bilgisayar sistemlerini yeniledik. Çalışma ortamlarını modern ve ferah hale getirmek için çalışmalarda bulunduk. İhtiyaç duyulan noktalarda on bir adet muhtarlık binası inşa ederek hizmete sunduk. 

Ulaşımda Büyükşehir Belediyesi ile tam bir uyum ve işbirliği içerisinde çalışarak cadde ve sokaklarımıza 150.000 ton asfalt attık. 350.000 m² kilitli parke ve 50.000 m² yağmur oluğu döşedik. İlçemizin merkezinde, Hanlı Mahallesinde ve Karaabdiler Mahallelerinde doğalgaz çalışmaları nedeniyle bozulan cadde ve sokaklarımızı kısa bir süre içerisinde asfaltlayarak vatandaşımızın bu konuda mağdur olmasını önledik. 

Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Şehirlerarası Otobüs Terminalinin ilçemizde yapılması için yaptığımız girişimler olumlu sonuçlandı. Ayrıca, halk otobüsleri de engelli vatandaşlarımızın rahat bir şekilde seyahat edebileceği modern otobüslerle yenilendi.

Bununla da yetinmeyip, ilçemizin her bir yanından merkeze ulaşımı kolaylaştıracak, alt ve üst geçitler için girişimlerde bulunduk. Bu çalışmalarımız olumlu sonuç verdi. 2014 yılından itibaren sırasıyla hizmete giren alt ve üst geçitler ile köprüler sayesinde, şehir merkezinden Toyota Hastanesine ve köylere ulaşım ciddi anlamda kolaylaştı. Şehir içi ulaşımı sağlamak için Kaymakamlık binası önünden kalkan ve Yenicami'de durağı olan ring seferlerini başlattık.

Buna ilaveten 2018 yılı başından itibaren, Belediye olarak ilçe merkezinde son model araçlarla ring seferlerini başlattık. Yine, Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı 2000 kişilik erkek öğrenci yurdundan Sakarya Üniversitesi kampüsüne direk seferleri başlattık.

Şehir estetiği oluşturmak ve planlı bir yapılaşmayı sağlamak için ilçemizin yirmi dokuz bölgesinde 3194 Sayılı imar Yasası'nın 18'nci madde uygulaması yaparak bu bölgelerde mevcut imar sorunlarını da çözmüş  olduk.  Son dört yıl içerisinde yapılan modern siteler, iş merkezleri ve alışveriş merkezleri ile Arifiye cazibe merkezi haline geliyor ve hızla modern bir şehir kimliğine kavuşuyor.  

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Diğer Haberler

 

Çok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

 

 

Sakarya Otel Sakarya Halı Yıkama Bursa Çekici 0 544 724 1 724 e-Sakarya.Net