1. DövizALIŞSATIŞ
  2. USD
  3. EURO

 

 

 

Patlayan Patlayana

8 Aralık 2018 - 13:12, Cumartesi
Patlayan Patlayana
Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi 9 aylık veriledi açıkladı

Argoda 'Son nefesi veya bitmek' anlamına gelen 'Cartayı çektik' sözü şu günlerde bankalardan aldıkları çeklerini ödeyemeyenlerin içinde bulunduğu duruma 'Cuk' oturuyor. Bankalar Birliği Risk Merkezi'nin verilerine göre geçen Eylül ayına göre geçen Ekim ayında karşılıksız çek sayısı yüzde 166 arttı.

RİSK MERKEZİ AÇIKLADI

Günümüzde üç kişi bir araya gelse 'İşler kötü, piyasalar sıkıntıda, mutfakta yangın var, geçinemiyoruz' diye dert yanarken, halkın bu feryadını doğrulayacak istatistiki bilgiler Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi'nden geldi. 2018 yılının ilk 9 ayı verileri bir kez daha gösterdi ki piyasalardaki sıkıntı giderek büyüyor.

ÇEK HEP VURULDU

Türkiye bazında bütün illerin resmi verilerini açıklayan Risk Merkezi, bir milyon TL ve üzeri tutarın dahil edilmediği raporda ilimizde ilk 9 ayda 7 bin 291 adet çek karşılıksız çıktı. İçinde bulunduğumuz 2018 yılının Eylül ayında 659 adet çekin arkası 'Karşılıksız' diye vurulurken, yine 2018 yılının Ekim ayında ise bu rakam 1.757 olarak resmi kayıtlara geçti.

YÜZDE 166'LIK ARTIŞ

Sakarya'da geçen Eylül ayına göre geçen Ekim ayında karşılıksız çıkan çek sayısı yüzde 166'lık bir artış gösterdi. Yine ilimizde 406 gerçek kişi hakkında 'çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağı' kararı alındı. Karşılıksız çıkan çeklerde yaşanan bu artış Sakarya piyasalarını olumsuz yönde etkilerken, piyasalarda da güvenin azılmasına neden oldu.

Hüseyin Cumalı

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Diğer Haberler

Çok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

 

 

Sakarya Otel Sakarya Halı Yıkama Bursa Çekici 0 544 724 1 724 e-Sakarya.Net