1. DövizALIŞSATIŞ
  2. USD
  3. EURO

 

 

 

 

Umreye gideceklere eğitim semineri

10 Kasım 2018 - 18:15, Cumartesi
Umreye gideceklere eğitim semineri
Sakarya’dan kutsal topraklara gidecek umreciler için Alemdar Turizm tarafından seminer düzenlendi.

15 Kasım tarihinde Sakarya ve ilçelerinden umreye gidecek olanlara yönelik, kutsal topraklarda yapılması gerekenlerle ilgili bilgilendirme semineri düzenlendi.

 Alemdar Turizm’in Sakarya Şubesinde gerçekleştirilen seminerde Sakarya Müftülüğünde veri hazırlama ve kontrol işletmeni olarak çalışmış, Kocaali İlçe Müftülüğünden emekli memur Hacı İbrahim Gül tarafından umreye gidecek adaylara, Türkiye’den gidiş, yolculuk esnasındaki yaşanabilecek durumlar, Kabe’de yapacakları ibadet, tavaf, say ve ihram hakkında detaylı bilgiler verdi.

Kuran tilavetiyle başlayan seminerde 15 yıldan beri kutsal topraklarda umre adaylarına rehberlik yaptığını belirten Hacı İbrahim Gül “ Allah nasip ederse yolculuğumuza 15 kasım günü sabah saat 09:00’da Kuzey Terminalinden Sabiha Gökçe Hava Terminaline hareket ederek başlıyoruz. Saat 14:00 sularında da uçağımız kalkacak. Herhangi bir aksaklık yaşanmaması için tüm umreci arkadaşlarınızdan yolculukları boyunca bizlere uymalarını, kendi başlarına hareket etmemelerini rica ediyoruz.” diyerek yolculukta uyulması gereken kurallara değindi.

“Duaların geri çevrilmeyeceği yer”

Kutsal topraklara yapacakları ziyaretin manevi önemine de değinen Hacı İbrahim Gül,” Hz. Peygamberin, bir umrenin, daha sonra yapılacak diğer bir umreye kadar olan süredeki küçük günahlara kefaret olduğunu söylemiştir. Dolayısıyla kutsal topraklarda bulunduğumuz süre içinde yapacağımız ziyaretlerde mutlaka dua etmeliyiz. İçimizden geçen gönlümüze göre bol bol dua etmeliyiz. Ben şahsen, ettiğim ve edeceğim duaların kabul olunması biçiminde dua ediyorum Sizlere de aynı şekilde dua etmenizi tavsiye ederim.  Peygamber Efendimiz, hacca ve umreye gidenlerin, Allah'ın misafirleri olduğunu, burada yapılan duaların geri çevrilmeyeceğini müjdelemiştir. Bu nedenle burada sadece kendimiz için değil, tüm İslam Âlemi için dua etmeliyiz”  dedi

“Birbirimize karşı sabırlı olmalıyız”

Umre ve hac ibadetinin herkese nasip olmadığını ve bu nedenle iyi değerlendirilmesi gerektiğini dile getiren Hacı İbrahim Gül, umre seyahatinde, sabır ve hoşgörüye büyük önem verilmesini istedi. Seyahat esnasında elde olmayan sebeplerle bazı aksaklıkların yaşanabileceğini, ancak bu tür aksaklıklar karşısında sabırlı olunmasını tavsiye eden Hacı İbrahim Gül, “ Umre bize Allah'ın bir ikramıdır, bu nedenle burada yapacağımız davranışlara daha çok dikkat etmeliyiz. Birbirimize karşı sabırlı ve hoşgörülü olmalıyız ' dedi.

Hacı İbrahim Gül seminerin son kısmında ihramın ne olduğunu, ihramı nasıl giyileceği, ihram öncesi niyet etme ve ihram namazı nasıl kılınması gerektiği ile tavafta nelerin yapılması ve dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında bilgiler verdi.

Umre adaylarının yolculuk ve ziyaret edecekleri yerler ile ilgili olarak özel sorularının da yanıtlandığı seminer, emekli İmam Hatip Müdür Baş Yardımcısı Abdurrahman Kılıç’ın haşir okuması ve dua etmesiyle sona erdi.

15 Kasım tarihinde saat 09:00 da Adapazarı Kuzey Terminalinden hareket edecek kafile, İstanbul Sabiha Gökçe Havaalanından saat 14:00 ‘da kalkacak uçak ile kutsal topraklara gidecek.

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Diğer Haberler

Çok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

 

 

Sakarya Otel Sakarya Halı Yıkama Bursa Çekici 0 544 724 1 724 e-Sakarya.Net