1. DövizALIŞSATIŞ
  2. USD
  3. EURO

 

 

İnsülin pompasıyla yaşayan Afra yardım bekliyor

13 Ekim 2018 - 08:59, Cumartesi
İnsülin pompasıyla yaşayan Afra yardım bekliyor
Sakarya'da, 2 yıl önce tip 1 diyabet hastalığına yakalandığı için sensörlü insülin pompasıyla yaşamak zorunda kalan 12 yaşındaki Afra Uzun'un ailesi, cihaz masrafını karşılayacak durumları olmadığı gerekçesiyle kendilerine yardım eli uzatılmasını bekliyor

Engelli baba Huzur Uzun: - "Engelli olduğum için iş bulamıyorum ve bu cihazın aylık masraflarını da karşılayamıyorum. Buradan devlet büyüklerimize ve Sayın Cumhurbaşkanımıza sesleniyoruz; bu durumumuza bir çare bulunmasını istiyoruz" - Tip 1 diyabet hastası Afra Uzun: - "Hayatım boyunca bu cihazla yaşamak zorundayım. Sayın Cumhurbaşkanım, aylık masraflarımızın karşılanmasını istiyoruz. Sesimi duyun ve bize lütfen yardım edin"

Sakarya'da, 2 yıl önce tip 1 diyabet hastalığına yakalanan ve sensörlü insülin pompasıyla yaşamını sürdürmek zorunda kalan 12 yaşındaki Afra Uzun'un ailesi, cihaz masrafını karşılayacak durumları olmadığı gerekçesiyle kendilerine uzanacak yardım elini bekliyor.

Adapazarı ilçesinde yaşayan Huzur ve Aysun Uzun çiftinin 12 yaşındaki kızları Afra Uzun, 2 yıl önce diyabet hastalığına yakalandı.

Ailesinin kendi imkanlarıyla tedarik ettiği sensörlü insülin pompasıyla yaşamaya çalışan Afra, cihazını bir an olsun yanından ayırmıyor.

Her gün annesiyle okula gidip gelen Afra, cihaza bağlı yaşıyor.

Kızlarının ihtiyacı olan cihazın fiyatının artması nedeniyle zor günler geçiren aile, yetkililerden yardım bekliyor.

- "Cihaz masrafı ikiye katlandı"

Anne Aysun Uzun,yaptığı açıklamada, kızının tip 1 diyabet hastası olduğu için cihazla yaşamını sürdürdüğünü belirterek, "Cihazın aylık masrafları 500 lirayken son bir aydır masraflar ikiye katlandı. Eşim de engelli ve işsiz olduğu için bu cihazın aylık masraflarını karşılayamıyoruz. Çünkü koluna taktığımız ve beline taktığımız setlerle kolundaki sensörün 3 günde, 6 günde değişmesi gerekiyor. Değişmediği taktirde çocuk komaya giriyor. Çocuğumu her gün okula götürüyorum ve onu bekliyorum." diye konuştu.

Gözyaşlarını tutamayan engelli baba Huzur Uzun da çocuğuna takılan cihazın masrafını karşılamadığını dile getirerek, "Engelli olduğum için iş bulamıyorum ve bu cihazın aylık masraflarını da karşılayamıyorum. Buradan devlet büyüklerimize ve Sayın Cumhurbaşkanımıza sesleniyoruz; bu durumumuza bir çare bulunmasını istiyoruz." dedi.

Bu cihazı kullanamayan çocukların organlarının zarar gördüğünü anlatan Uzun, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Çocuğumun şu anda pankreası çalışmıyor, çalışmadığı için de hayati önem taşıyan bu cihazın değişmesi gereken ürünlerini değiştirmek zorundayız. Zamlar geldikten sonra bu cihazın ürünlerini karşılayamaz olduk. Alamadığımız için bir yerlerden yardım bekliyoruz. Başkalarından borç alıyoruz ve ürünleri almaya çalışıyoruz. Annesi devamlı çocukla beraber okula gidip geliyor ve onu okulda bekliyor. Çocuk sürekli annesinin kontrolü altında eğitimini sürdürüyor."

Tip 1 diyabet hastası Afra Uzun ise bazen sınıfta kan şekerinin düştüğünü, annesinin kendisine müdahale ettiğini anlattı.

Hayatı boyunca cihazla yaşamak zorunda olduğunu aktaran Uzun, "Babam da engelli olduğu için bu cihazı devletin karşılamasını istiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanım aylık masraflarımızın karşılanmasını istiyoruz. Sesimi duyun ve bize lütfen yardım edin." diye konuştu.

Aslı Çam

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Diğer Haberler

Çok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

 

 

Sakarya Otel Sakarya Halı Yıkama Bursa Çekici 0 544 724 1 724 e-Sakarya.Net