1. DövizALIŞSATIŞ
  2. USD
  3. EURO

 

 

Burada sadece kadınlar çalışıyor

13 Ekim 2018 - 08:53, Cumartesi
Burada sadece kadınlar çalışıyor
Geyve ilçesinde yıllardır çöp toplama yeri olarak kullanılan alan, belediye tarafından 4.5 milyon TL'ye yeniden düzenlenerek sadece kadınların çalışacağı ‘Yöresel Ürünler Merkezi’ haline getirildi.

Geyve'de 2009 yılına kadar ilçesinin çöp toplama alanı olarak kullanılan 12 bin dönümlük arazi, Geyve Belediyesi tarafından hazırlanan proje ile yeniden ele alınarak temizlendi. Yaklaşık 4.5 milyon TL'ye mal olan proje ile ‘Yöresel Ürünler Merkezi’ inşa edilen alan ilçedeki 40 kadın için gelir kapısı oldu. Sadece kadınların çalışacağı merkezde ilçede yetişen ürünler kullanılarak salça, pekmez, turşu, sirke, tarhana, erişte, reçel üretilip satılacak. Proje ile ilçenin atıl alanının gülistan haline getirdiklerini söyleyen Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya, merkezin ilçe tanıtımı için hazırlanan 'Geyva' markasının üretim alanı olacağını belirtti.

Geyve'deki çiftçiler tarafından üretilen ayva, üzüm, kiraz, domates ve biber ile kadınların yapacağı reçel, pekmez ve salça gibi birçok ürün Geyve Yöresel Ürünler Üretim Merkezi ile halka ulaştırılacak. Merkez 40 kadına istihdam da sağlayacak.

 Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya, "Burası Geyve Belediyesi'nin çöp dökme alanıydı, önce bu alanın çöp dökme alanı olmasını engelledik daha sonra da sosyal sorumluluk projesi kapsamında buraya ilçe halkımızın ürünlerini sergileyebileceği bir üretim tesisi kurmaya karar verdik. 12 bin metrekare alana kurulan bu tesisimizde üretim ve satış alanlarımızın yanı sıra gözleme evi, lokanta, yürüyüş alanları ve bu tesis ilçemizde yaşayan kadınların çalışacağı bir tesis olacak, hem ilçemizde çiftçilerimiz hem de kadınlarımız kazanacak.

Bir kadın istihdamı projesidir ve 40 kadın çalışmaktadır. Türkiye’nin bir belediyenin yaptığı büyük ve ilk bir tesistir. Çünkü markamızda tescillenmiş bir markadır. Markamız “Geyva”. Yöremizde yetişen narenciye hariç tüm ürünleri burada işlenmiş halini burada göreceksiniz. Ayva kolonyasından tutun salçaya kadar tüm ürünleri burada yapıyoruz.

Aslı Çam

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Diğer Haberler

Çok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

 

 

Sakarya Otel Sakarya Halı Yıkama Bursa Çekici 0 544 724 1 724 e-Sakarya.Net