1. DövizALIŞSATIŞ
  2. USD
  3. EURO

 

 

 

Çağrıya en çok Sakarya yanıt verdi

12 Ağustos 2018 - 13:08, Pazar
Çağrıya en çok Sakarya yanıt verdi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Doları olan Türk Lirası ile bozdursun' çağrısının ardından en çok dolar Sakarya'da bozduruldu. Bir yılda toplam 86 milyon dolar bozduran Sakaryalıların hesabında 507 milyon dolar kaldı.

REKOR BİZDE

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD ile yaşanan kriz sonrası dolardaki yükselişe karşı "Dolar molar bizim yollarımızı kesmez. Tekrar söylüyorum, yastığı altında doları, eurosu olan varsa Türk Lirası ile bozdursun" çağrısında bulunmuştu. Bu çağrı sonrasında, kişilerin döviz mevduatında en büyük yüzdelik düşüş Sakarya'da gerçekleşti. Yüzde 10'u geçen düşüşte Sakarya'daki döviz mevduatı 593 milyondan 507 milyon dolara düştü.

86 MİLYON DOLAR

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) rakamlarına göre Haziran 2017-Haziran 2018 dönemini kapsayan 1 yıllık dönem karşılaştırıldığında Sakaryalı gerçek kişiler yani vatandaş son 1 yılda 86 milyon dolarını bozdurdu. Sakarya'daki şirketlerin döviz mevduatı ise 256 milyon dolar. Yani buna göre Sakarya'da kişilerin ve şirketlerin döviz mevduatı hesaplarında toplam 764 milyon dolar bulunuyor.

DÖVİZ VARLIĞI

Ülke genelindeki şirketler ise döviz borçlusu olduğu için kurdaki artıştan çekinip döviz aldı ve elindeki döviz varlığını yükseltti. Böylece son artıştan şirketler elindeki mevduat açısından karlı çıkarken vatandaş ise ters köşeye yattı. Bu satış özellikle Haziran 2018 öncesi kur yükseldiği için buradan kar etmek isteyen vatandaşın döviz satışı kaynaklı oldu. Haziran sonrasında ise kurdaki artış hız kesmeyince vatandaş yeniden döviz almaya başladı ancak tabii ki bu arada meydana gelen tırmanış kaynaklı karı kaçırdı.

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Diğer Haberler

Çok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

 

 

Sakarya Otel Sakarya Halı Yıkama Bursa Çekici 0 544 724 1 724 e-Sakarya.Net