1. DövizALIŞSATIŞ
  2. USD
  3. EURO

 

 

SON DAKİKA

 

Sanayinin başkenti Ferizli

10 Ağustos 2018 - 15:48, Cuma
Sanayinin başkenti Ferizli
Ferizli Belediye Başkanı Ahmet Soğuk, Sitemiz Genel Koordinatörü Hüseyin Cumalı'ya konuştu

Ferizli'de dün tarımda yapılan çalışmaları anlattığımız yazı dizimizin bugün 2. bölümündeyiz. Bu kez de ilçede yapılan sanayi atılımlarını Başkan Ahmet Soğuk yerinde göstererek anlattı. 1. OSB'de fabrikaların yükseldiği ilçede 6 bin dönümlük 2. OSB için geri sayım hızla ilerlerken Başkan Soğuk, "Tarıma saygılı ve çevreci sanayi Sakarya'ya büyük artı getirecektir" dedi.

BAŞKAN CUMALI'YA ANLATTI

Ferizli'de tarımla birlikte çevreye saygılı bir sanayinin hayata geçtiğini belirten Başkan Soğuk, sanayi de gelinen son noktayı  Hüseyin Cumalı'ya aktardı.  Ferizli'deki 4. Organize Sanayi Bölgesi'ndeki (OSB) çalışmaların bütün hızıyla sürdüğünün altını çizen Soğuk, "Genel anlamda Ferizli'de yükselen OSB'ye herkes Sakarya 4. OSB diyor. Ancak biz Ferizli'de bu OSB için 1. OSB diyoruz. Çünkü ilçemizde 2. OSB için çalışmalarımız sürüyor. Şu anda OSB'de 28  fabrika yükseliyor. Buradaki çalışmalar aralıksız sürerken, yoğun taleple birlikte OSB yanındaki arazide de genişleme alanına aldık. Böylece bu OSB'de toplam 60 fabrika olacak" dedi.

2. OSB İÇİN ÇALIŞIYORUZ

İnşaatı devam eden fabrikalardan üçünde işlerin artık tamamlanma noktasına gelindiğini ve 2-3 ay içersinde 3 fabrikanın hizmete girmesini beklediklerini dile getiren Soğuk, " Bu fabrikalardan birisi milli askeri projelerimize destek sağlayacak. İlk etapta hizmete girecek olan bu 3 fabrika da bin kişi işbaşı yapacak. OSB'deki 60 fabrika üretime geçtiğinde ise 7 bin kişiye yakın insanımız burada istihdam edilecek. Bu bir tek Ferizli için değil, bölge için bir gelir ve iş kapısıdır. Biz belediye olarak bu konuda üzerimize düşeni yapıyoruz. Ayrıca biz bununla da sınırlı kalmadık. İlçemize 2. OSB'yi kazandırmak için yola çıktık" diye konuştu.

YERLİ OTOMOTİV ÖNEMLİ

Ferizli Seyifler bölgesinde 6 bin dönüm üzerine Otomotiv İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (OSB) kurulması için çalışmaların sürdüğünü anımsatan Soğuk, "İlçemize kazandıracağımız 2. OSB için çalışmalarımız son sürat devam ediyor. Seçimin araya girmesiyle biraz yavaşlama oldu. Ancak şu günlerde hareketlilik var. Toplam 6 bin dönüm üzerinde kurulacak olan 2. OSB'de yerli otomobil ile ilgili önemli çalışmalar yapılabilinir. Yedek parça dahi bir çok üretim bu bölgede yapılabilir. Sakarya'da otomotiv üzerine olan iş gücü ve kalifiye elemanlarla birlikte başarı da beraberinde gelecektir" dedi.

20 BİN KİŞİYE İSTİHDAM

Soğuk, "Bu bölgenin hayata geçmesi için biz çalışırken ilçemize gelmek isteyen bazı girişimciler de son durum hakkında bilgi almak için girişimlerde bulunmaya başladı. Hatta bölgemizden evli olan ve büyük bir otomotiv fabrikasına yan sanayi işi yapan ünlü bir işadamı var. Bu büyük şirkete 81 kalem yedek parça yapıyor.  O işadamımız işini büyütmeyi, 2. OSB'de bir fabrika kurmayı ve 700 kişiye iş vermeyi planladığını bize aktardı. Bu düşünce tabi bizi mutlu etti. Bu bölgede nereden baksanız 150 dolayında irili ufaklı fabrika kurulsa bu 20 bin kişiye istihdam demektir. Bu da bırakın Ferizli'yi Sakarya'ya önemli ekonomik girdidir" diye konuştu.

BİZİM DERDİMİZ HİZMET

Türkiye'nin bazı illerinde mesleğinde tecrübeli ve kalifiye eleman sıkıntısı olduğuna dikkat çeken başkan soğuk, "Otomotiv anlamında bizim böyle bir sıkıntımız yok. Biz bir çok ile nazaran bir iki tık daha iyiyiz. İşte bu avantajımızı istihdam ve ekonomiye çevirmemiz lazım. Meslek liselerimizi iyi değerlendirmemiz lazım. Burada çevreye duyarlı sanayiyi geliştirirsek hem Ferizli, hem Sakarya, hem ülkemiz kazanır. Biz bunun derdindeyiz. Burada 20 bin kişi iş yapsa, aileleriyle birlikte buradan 80 bin kişi ekmek yese kötü mü olur! Biz bunlarla dertlenirken birileri de bizim önümüzü kesmek için çaba sarf ediyor" dedi.

Ferizli şantiyeye döndü

Tarım ve sanayi noktasında hızla yol aldıklarını belirten Başkan Ahmet Soğuk, "İlçemizdeki yatırımlarla birlikte bölgenin her yerinde inşaatlar yükseliyor. Yılda 30 olan ruhsat sayısı şimdilerde bin 200'lere dayandı. Ferizli 10 yıl içinde bölgenin metropolü olacak" dedi.

RESMEN ŞANTİYE OLDUK

Bir yandan tarım topraklarını sulamak için yapılan 'Sulama Kanal İnşaatları', bir yandan 1. OSB'de yükselen 28 fabrika, bir yandan ilçede sayıları hızla artan konut inşaatları, bir yandan 5 kişilik cezaevi ve çevresindeki konut inşaatları, bir yandan yeni yapılan devlet hastanesi ve diğer inşaatlarla birlikte ilçenin tam anlamıyla şantiyeye döndüğünü belirten Ferizli Belediye Başkanı Ahmet Soğuk, "İlçemizin her yerinde inşaatlar yükseliyor. İlçe resmen şantiyeye döndü" dedi.

NEREDEN NEREYE

Ferizli'nin 10 yıl içinde tanınmayacak kadar kalkınıp gelişeceğini belirten Başkan Soğuk, " İlk yapılan OSB'de 7 bin, 2. yapılacak OSB'de 20 bin, 5 bin kişilik cezaevi, ilk yapılan cezaevi ve diğer atılımlarla birlikte ilçemizde hızlı konut ihtiyacı doğdu. Şu anda ilçenin her yerinde yeni inşaatlar yükseliyor. İlçedeki yatırım ve atılımların daha iyi anlaşılması için söylüyorum. bundan 3 yıl önce yılda 30 adet inşaat ruhsatı verirken, şimdi bu sayı bin hatta bin 200'lere çıktı. Bu ilçemizdeki yatırım ve atılımların bir yerde göstergesidir" dedi.

100 BİN NÜFUS

İlçenin şantiyeye dönmesiyle birlikte mevcut elektrik tesisatının artık yetmediğini belirten Soğuk," Öyle hızlı gelişiyoruz kii elektrik sıkıntısı yaşamaya başladık. Bunu gören TEİAŞ bölgede yeni bir trafo indirme merkezi kuruyor. Bu konuda çalışmalar başladı ve 6 ay içinde bu trafo indirme merkezi hizmete girecek. Ferizli bu yönüyle baktığımız zaman bölgenin metropol noktası olacaktır. Nüfusumuz 10 yıl içinde 100 bini aşacaktır" diye konuştu.

Eğitim önceliğimiz

Ferizli Belediye Başkanı Ahmet Soğuk'un Hüseyin Cumalı ile yaptığı söyleşi sırasında konu eğitime geldi. Eğitime her zaman büyük önem verdiklerinin altını çizen Başkan soğuk, " Eğitim önceliğimiz" dedi.

4 YILDA 100 KURS

İlçede gençlere yönelik çalışmalara ağırlık vereceklerini dile getiren Başkan Soğuk, eğitim ve kültürün her aşamasında çalışma içinde olduklarını dile getirdi. Soğuk, " İlçemizde sinemaya ihtiyaç var. Zaten bu yönde çalışma içindeyiz. Oraya doğru gidiyoruz. Gençlerimize, ailelere yönelik 4 yılda ilçemizde 100'e yakın kurs düzenledik. Bu kurslar arasında tarım işçilerine eğitim, İngilizce kursu, KPSS kursu, üniversiteye giriş kursu ilk yardım kursu gibi bir çok dalda kurs düzenledik" dedi.

SAMEK GELİYOR

Bölgeye hitap eden 'İnek nasıl sağılır', ' Fındık ve bahçe nasıl bakılır' gibi kurslarda düzenlediklerini anımsatan Başkan Soğuk, "Halkımız ne istiyorsa biz onu yapmak için çaba sarf ediyoruz. Belediyenin karşısındaki binayı yıkıyoruz. bu alanda Sosyal Gelişim merkezi yapılması için çalışmamız olacak. Önümüzdeki dönemde SAMEK kurslarıyla çocuklarımıza ve gençlerimize eğitim vereceğiz. Özellikle çocuklarımız ve gençlerimize büyük önem veriyoruz. Ayrıca konferans salonu ve kütüphaneyi de bu kapsamda hizmete alacağız" dedi.

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Diğer Haberler

 

Çok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

 

 

 

Sakarya Otel Sakarya Halı Yıkama Bursa Çekici 0 544 724 1 724 e-Sakarya.Net