1. DövizALIŞSATIŞ
  2. USD
  3. EURO

 

 

CHP toz duman

6 Temmuz 2018 - 10:30, Cuma
CHP toz duman
Geçen 24 Haziran seçimleriyle birlikte başlayan 'Kılıçdaroğlu gitsin' tartışması son günlerde yerini ağız kavgasına bıraktı. Kurultay çıkışı ve karşılıklı sert açıklamalarla tansiyonu yükselen bu kavgada taraflar artık laflarını birbirinden esirgemiyor.

ÖNCE GİTSİN TARTIŞMASI

CHP Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce geçen 24 Haziran Seçimleri'nde yüzde 30.6 oranında oy alırken, partisi CHP ise Milletvekilliği Seçimleri'nde yüzde 22.6 oranında oy alabildi. Muharrem İnce'nin yakaladığı rüzgar ve son seçimle birlikte CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 9 seçim kaybetmesi partide 'Yeter, Kılıçdaroğlu gitsin' söylemlerini beraberinde getirdi. Ülkenin her yerinden yükselen 'Gitsin' sözleri tartışmanın fitilini ateşledi.

SONRA BİR TEKLİF GELDİ

Bu tartışmaya Kılıçdaroğlu ile İnce ilk başlarda dahil olmadı. Hatta birbirlerine karşılıklı sevgi dolu mesajlar gönderdi. Kılıçdaroğlu birlik adına bir adım daha attı ve İnce ile eşini yemeğe davet etti. Yenen bu yemeği sabahında İnce, " Gizlim saklım yok. Kendisi isterse, olağanüstü kurultayı kendisi toplayarak benim genel başkan olabileceğimi, kendisinin onursal genel başkan olabileceğini, böyle bir teklifte bulundum" dedi.

SONRA YEMEK POLEMİĞİ

Yenen yemekte konuşulanları basınla paylaşan İnce, "Ben imza toplamayacağım ama hayır derse, örgüt kendisi çözecektir bu işi" dedi. Yemekte konuşulanları basınla paylaşan İnce'ye Kılıçdaroğlu'ndan tepki gecikmedi ve, " Bir aile yemeği idi. Fakat sabahleyin bir aile yemeğinde yapılan konuşmaların bağlamından koparılarak, medyaya bir söylem olarak ifade edilmesi doğru bulmadığım bir davranış" dedi.

İŞ TARTIŞMADAN ÇIKTI

Yemekte konuşulanları İnce'nin basına aktarmasıyla bu kez de kavganın fitili ateşlendi. İki taraf arasındaki bu kavgaya Muharrem İnce'nin "Ben imza toplamayacağım ama hayır derse, örgüt kendisi çözecektir bu işi" sözleriyle teşkilatlarda dahil oldu. Sakarya teşkilatı dahil ülke genelinde 37 teşkilat Kılıçdaroğlu'nun olağanüstü kurultay yapmasını istedi. Teşkilatlardan yükselen seslerle birlikte tansiyon yükselirken, bu kez İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu bir çıkış yaptı.

CHP'NİN KALESİDE KARIŞTI

Başkan Kocaoğlu, partide acil bir değişimin zorunlu hale getirdiğini bildirdi. Kocaoğlu'na sert tepkiler gelirken en serti ise CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır'dan geldi. Bayır, "Bunun yerel seçimlere 9 ay kala yapılması düşündürücü. Herkes kendi işini yapsın. Siyaset yapmak Aziz Bey'in işi değil. Aziz Bey, seçilmiş belediye başkanıdır ve İzmirlilere hizmet etmesi gerekiyor. İzmir'in ulaşım sorununu çözemeyen adam, partinin ulaşımını çözmeye çalışıyor" dedi.

İNCE NEZAMETSİZDİR!

Bu tartışmaların içinde dün MYK toplantısı yapıldı. Toplantı sonrasında CHP Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, "Genel Merkezimizin gündeminde olağanüstü kurultay yoktur. Bu konular MYK'da da görüşüldü, genel başkanımızın gündeminde de bir olağanüstü kurultay yoktur. Özel bir yemekte, eşlerle birlikte yapılan bir yemekte konuşulanların bağlamından kopartılarak servis edilmesi nezaketsiz bir tutumdur" dedi. Haberciler Muharrem İnce'ye anında Bülent Tezcan'ın MYK'dan sonraki açıklamaları soruldu.

BASIN YOLUYLA OLMAZ

İnce, "Partinin genel başkan yardımcısına basın yoluyla cevap vermem, kendisini ararım" dedi. İnce'ye kendisine destek veren İzmir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun açıklamaları hatırlatıldığında, "Şimdiye kadar 37 destek açıklaması olmuş, sağ olsunlar. Ama parti içi meseleleri basın önünde konuşmam" cevabını yeniledi. CHP'de yaşanan ve yaşanmaya devam eden bu süreç 'İnce yeni parti kuracak mı' söylemlerini de beraberinde getirdi.

Hüseyin Cumalı

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Diğer Haberler

Çok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

 

 

Sakarya Otel Sakarya Halı Yıkama Bursa Çekici 0 544 724 1 724 e-Sakarya.Net