1. DövizALIŞSATIŞ
  2. USD
  3. EURO

 

 

 

CHP'de çifte standart

2 Temmuz 2018 - 10:45, Pazartesi
CHP'de çifte standart
Başkan Isır 'Demokrasi var' derken Tezcan 'Disiplin suçu' dedi

CHP'de 'Oturma eylemi yapacağım' dedikten sonra eylemden vazgeçen milletvekili 'Kesin ihraç' talebiyle disiplin kuruluna sevk edildi. Aynı CHP'de 'Oturma eylemi yapacağım' diye çağrıda bulunan ve eylemi yapan gençlik kolları başkanına kimse ses çıkartmadı. Hatta 'Bizde demokrasi var' diyerek gençlik kolları başkanına sahip çıkıldı. Peki ama bu çifte standart değil de ne!

YÜZDE 30 BANDINI AŞTI

CHP'deki fikir ayrılıklarının özü şu. 1 Kasım 2015 Milletvekili seçiminde CHP yüzde 25.3 oranında oy alırken, 24 Haziran 2018 Milletvekili seçimlerinde ise CHP yüzde 22.6 oranında oy aldı. 2015 ile 2018 yılları arasında yapılan milletvekili seçimlerinde CHP yaklaşık 3 puan oy kaybetti. Oysa 24 Haziran 2018 günü yapılan Cumhurbaşkanlığı Seçimi'nde CHP'nin Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce yüzde 30.67 oranında oy aldı.

9 SEÇİM KAYBETTİ AMA

Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçimleri bitmesiyle birlikte CHP'de tartışmanın fitili de ateşlendi. Muharrem İnce'nin uzun yıllar sonra yüzde 30 bandını aşması ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun son seçimle birlikte tam 9 seçim kaybetmesi tavan ve tabanda 'Artık yeter, Kılıçdaroğlu partinin önünü açsın ve istifa etsin. Yerine ise Muharrem İnce gelsin' seslerinin yükselmesine neden oldu. Hatta istifa etsin sesleri her geçen gün çığ gibi büyümeye başladı.

MİLLETVEKİLİ DİSİPLİNE

Tam 41 yıl aradan sonra Elazığ'dan milletvekili çıkan Gürsel Erol, seçimlerdeki başarısızlığın genel merkez yönetiminden kaynaklandığını belirterek, "Mevcut Genel Merkez yönetimini sıfat ve unvanları ne olursa olsun bu mağlubiyetin sorumlusu olarak görüyorum ve derhal istifaya davet ediyorum. Kılıçdaroğlu istifa etmelidir. Bunun için parti önünde oturma eylemi yapacağım" dedi. Ancak Erol, bir gün sonra 'Partililerin karşı karşıya gelmemesi için' eylemi iptal ettiğini açıkladı.

TEZCAN: DİSİPLİN SUÇUDUR

Oturma eylemi yapacağını söyleyen ve sonrasında eylemi iptal ettiğini açıklayan Erol'un bu hareketi parti disiplin suçu sayıldı. CHP Parti Meclisi (PM) toplantısı sonrasında Milletvekili Erol, 'Kesin ihraç' talebiyle disipline sevk edildi. Türkiye'nin gündemindeki bu olayla ilgili olarak CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, önceki akşam Habertürk televizyonunda konuştu. Gazeteci Kübra Par ile Eren Eğilmez sunduğu 'Gerçek Fikri Ne' isimli programda Tezcan, "Gürsel Erol disiplin suçu işledi" dedi.

MESELE EYLEME ÇAĞRIDIR

Tezcan, "Disiplin işlerini kamuoyuna açık konuşmak, parti hukukuna da uygun değildir. Parti Meclisi bir karar verecektir. Bizde 'İstifa et', 'Başarısızsın' sözüyle kimse disipline sevk edilmemiştir, edilmezde. Sayın Gürsel Erol'un disipline sevk edilme sebebi istifa çağrısı ve başarısızsınız değildir. Gidin demesi değildir. 'Partinin önünde oturma eylemi yapacağım. Gelin sizde katılın' sözleridir. Bu sözlerden sonra geri çekmesi de önemli değildir. Çağrının yapılması önemlidir" dedi.

ÇAĞIRDI VE EYLEMİ YAPTI

Tezcan, oturma eylemi çağrısı yapan milletvekili Erol için böyle derken, benzer bir durum Sakarya'da yaşandı. CHP Sakarya İl Gençlik Kolları Başkanı Ulaş Yusuf Konyalı, sosyal medya üzerinden 'değiştir' çağrısıyla herkesi Kılıçdaroğlu'nun istifası için parti önünde oturma eylemine çağırdı. Hatta Başkan Konyalı ve bir grup partili il binası önünde eylemde yaptı. Genel başkan yardımcısı Tezcan'a göre Başkan Konyalı hem çağırdı hem eylem yaptı ve disiplin suçunu işledi. Hal böyle iken Başkan Konyalı için her hangi bir işlem yapılmadı. Üstüne üstlük Sakarya İl Başkanı Erdoğan Isır, "Eylem bilgim dışında ama bizde demokrasi var" dedi.

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Diğer Haberler

Çok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

 

 

Sakarya Otel Sakarya Halı Yıkama Bursa Çekici 0 544 724 1 724 e-Sakarya.Net