1. DövizALIŞSATIŞ
  2. USD
  3. EURO

 

 

 

Kanser taramanızı yaptırın

22 Haziran 2018 - 13:55, Cuma
Kanser taramanızı yaptırın
Kanserde eren teşhisin hayat kurtardığını hatırlatan İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Aziz Öğütlü, ilçelerde de faaliyet gösteren KETEM’lerde ücretsiz kanser taramalarının başarıyla yapıldığını dile getirdi.

Geyve İlçe Sağlık Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren Geyve Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) Birimi’nde 30-65 yaş grubundaki kadınlara Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) rahim ağzı kanserinin taramasında bütün ülkelerde önerdiği HPV- Pap Smear Testi uygulanmaya başladı. Kanserde erken teşhisin önemini her fırsatta dile getirerek toplumda rutin kanser taraması yaptırılması yönünde farkındalık oluşturmaya çalıştıklarını dile getiren İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Aziz Öğütlü, ilimizde KETEM çalışmalarının ilçelerde de başarıyla yürütülmeye başlandığını dile getirdi.

Rahim ağzı kanseriyle mücadelesinde de her kanser vakası gibi erken teşhisin önemli olduğunu dile getiren Öğütlü, Geyve’de hizmet veren KETEM biriminde de HPV- Pap Smear Testinin uygulanmasının bölgede yaşayan kadınlar için önemli bir hizmet olduğunu kaydetti. Geyve İlçe Sağlık Müdürü Dr. Merve Kahraman ise Ülkemizde ulusal kanser tarama standartlarına göre 30-65 yaş grubundaki her kadın 5 yılda bir HPV testi ile tarandığını belirterek “Taramalarda pozitif çıkan olgular Pap smear ile tekrar değerlendirilmektedir. Pap smear testi dökülen rahim ağzı hücrelerin toplanıp incelenmesi esasına dayanan bir testtir. HPV testi ve smear alınması son derece basit ve ağrısız işlemlerdir. 30-65 yaş arası kadınlarımızı hijyenik, mahremiyete saygılı ve konusunda uzman ebe personellerin görev yaptığı KETEM’lerimize davet ediyoruz.” dedi.

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Diğer Haberler

Çok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

 

 

Sakarya Otel Sakarya Halı Yıkama Bursa Çekici 0 544 724 1 724 e-Sakarya.Net